İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Korona Virüsten Korunmanın Yolu Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi: Bağışıklık Sistemini Nasıl Güçlendirirsiniz

Korona Virüsten Korunmanın Yolu Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi: Bağışıklık Sistemini Nasıl Güçlendirirsiniz

Bağışıklık Sistemini Nasıl Güçlendirirsiniz

Korona virüs hayatımıza girdiğinden beri maske, mesafe ve hijyen kavramlarını ezberledik. En az onlar kadar önemli olan bir diğer konu da bağışıklık sistemimiz ile alakalı. Güçlü bir bağışıklık sistemi ile her türlü virüsten korunmak mümkün. Bağışıklık sistemini güçlendirmenin en önemli yollarından biri de vücutta önemli vitaminlerin bulunması. İşte gelin şimdi hep beraber bu vitaminlere ve gıdalara bir göz atalım.

1C Vitamini ve Çinko

Bağışıklık sistemini güçlendiren en önemli vitaminlerin başında C vitamini gelmektedir. Çinkonun da mutlaka C vitamini ile alınması gerekir. C vitamininin en yoğun olarak bulunduğu gıdaların başında turunçgiller ile zencefil gelmektedir.

2Yeşil Çay

Yeşil çay önemli bir antioksidandır. Bu özelliği ile bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Dolayısıyla mutlaka ki tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

3Bal

Doğal bal gıdası oldukça önemli bir besin kaynağı olmanın yanı sıra, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde de önemli bir rol oynamaktadır. Balın bazı virüslerin vücuda girmesinin engellenmesi üzerinden doğrudan etkisi olduğu bilinmektedir.

4A ve E Vitamini

Yumurta, süt balık ve ıspanak gibi ürünlerde bol miktarda bulunan A vitamini de oldukça önemli bir antioksidan olarak bilinmektedir. Fındıki ceviz ve badem gibi gıdalarda yer alan E vitamini de bağışıklığın güçlendirilmesi için oldukça önemlidir.

5B12 Vitamini

Doğrudan virüs ile ilgili olmasa da B12 vitamininin önemli bir antidepresan olduğu bilinmektedir. Korona virüs salgını sağlığımız pek çok yönden negatif olarak etkilemektedir. Uzun zaman evde olmak zorunda kaldığımız bu günlerde depresyon şikâyeti de oldukça sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biri olmuştur. Bu sebeple bu dönemde B12 vitamin takviyesinin alınması uzmanlar tarafından önerilmektedir.

6D Vitamini

Türk milleti genetik olarak D vitamini eksikliği yaşayan bir millettir. Hele bu dönemde dışarıya çıkamıyor oluşumuz da güneşlenme miktarımızı azaltmış ve D vitamini üretimimiz de iyice düşmüştür. D vitamininin de bağışıklık sistemi üzerinde doğrudan etkisi olduğu için bu dönemde takviye olarak alınması önerilmektedir.

7K Vitamini

K vitamini kemik ve kalp sağlığında önemli rol oynamaktadır. Sağlıklı bir metabolizma için de gerekli olan K vitamininin salgın döneminde düzenli alınması tavsiye edilmektedir.

Yorum Yap