1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Marketlerde Depozito Devri: Geri Verilen Ambalajlar İçin Para Ödenecek

Marketlerde Depozito Devri: Geri Verilen Ambalajlar İçin Para Ödenecek

depositphotos_442179284-stock-photo-shopping-cart-packages-shelves-supermarket

Marketlerden para alacağımız aklımıza hiç gelmezdi. Ancak Ekim ayı başında imzalanan Paris İklim Anlaşması ile marketlerin müşterilerine para ödeyeceği dönem geliyor gibi görünüyor. İklim değişikliği ile mücadele kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, çeşitli uygulamaları hayatımıza entegre edecek ve bunlardan biri de depozitolu ambalaj uygulaması.

1Amaç Çöpü En Aza İndirmek

İmzalanan mutabakata dayanarak Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye’yi iklim değişikliği ile mücadelede en önemli aktör yapacaklarını ifade etti. Çöpü önemli ölçüde azaltacak sistemlerin kurulması planlanıyor. Geçtiğimiz yıllarda uygulanmaya başlanan ücretli poşet uygulamasıyla plastik poşet kullanımı yüzde 75 oranında azalmıştı.

2Ocak’ta Başlayacak

Ocak 2022 itibariyle yepyeni bir uygulama başlayacak ve çöpü azaltmak amacıyla marketlerde kâğıt, plastik, cam ve metal kullanılarak üretilen ambalajlar markete iade edilerek ücretleri geri alınabilecek. Ücret ödemesi yerine ambalajlı ürün yerine aynı değerde ürün de verilebilecek müşterilere. Depozitolu ürünlerin anlaşılması için ambalajın üstünde okunur şekilde “Depozitoludur” ibaresi yer alacak.

Yorum Yap