İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Mars’taki Yaşama Dair Gizler Türkiye’nin Salda Gölü’nde Mi?

Mars’taki Yaşama Dair Gizler Türkiye’nin Salda Gölü’nde Mi?

Marsin_Anahtari_Salda_Golu_SaldaGoluCom

NASA’nın Mars kaşifi olarak bilinen Perseverance Kızıl Gezegen’e iniş yaptı. NASA’nın mühendisleri Mars gezegeninden toplanan kayaçların üzerinde çalışmak ve incelemek adına Türkiye’nin Salda Gölü’nü kullandıklarını biliyor muydunuz? Türkiye’nin adeta Maldivleri olarak namı yürüyen Salda Gölü’nde bulunan mineral ve tortularının çokça benzeri Mars’ın Jezero Krateri’nde de var.

1Perseverance Görevine Başladı


Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (bizim bildiğimiz NASA) Perseverance (Mars kâşifi), Mars’a inmek suretiyle görevine başladı. Perverance’nin görevi ise Mars’ın Jezero Krateri’nden kaya örnekleri toplamak. 2019 senesinde Türkiyeli ve Amerikalı bilim adamlarından oluşmuş olan bir ekip Salda Gölü’ne bir keşif gezisi yapmışlardı. Gölün çevresinde bulunan büyük taşlardan aşınmış olan mikrobiyalitler araştırmanın temel nedenini teşkil ediyor. Araştırmacılar bu bahsi geçen mikrobiyalitlerin mikropların yardımları ile oluştuğu fikrindeler. Perseverance’nin toplayacağı örneklerin üzerinde de mikrobiyalit izi araştırılacak.

2“Salda, Öğrenebileceğimiz Ve Sorgulayabileceğimiz Güçlü Bir Örnek Olarak Kullanılacak”


Bilim insanları Mars’taki Jezero Krateri’nin bir zamanlar sular altında olduğu görüşünde fakat toplanan örneklerin kıyaslanması adına araştırmacılar Dünya’dan bir örnekleme ihtiyaç duyuyor. NASA araştırmacılarının belirttiklerine bakılacak olursa da Burdur’da olan Salda Gölü’nin Jezero Krateri ile benzeyen kaya ve mineral yapısına sahip. Türkiye’nin Maldivleri şeklinde namı olan, bilinen Salda Gölü bu sebeple NASA mühendislerinin odak noktasında. Reuters’a açıklama yapmış olan NASA bilim araştırmaları direktörü olan isim Thomas Zurburchen, “Salda, öğrenebileceğimiz ve sorgulayabileceğimiz güçlü bir örnek olarak kullanılacak” şeklinde ifadeler dile getirdi. Bilim adamları Jezero’dan alınacak örnekler suretiyle fosilleşmiş hayat izlerini arıyor.

3NASA Daha Evvel De Salda Gölü’ne Dair Açıklamalar Yapmıştı


2019 senesinde Türkiyeli ve Amerikalı bilim adamlarından oluşmuş olan bir ekip Salda Gölü’ne bir keşif gezisi yapmışlardı. Gölün çevresinde bulunan büyük taşlardan aşınmış olan mikrobiyalitler araştırmanın temel nedenini teşkil ediyor. Araştırmacılar bu bahsi geçen mikrobiyalitlerin mikropların yardımları ile oluştuğu fikrindeler. Perseverance’nin toplayacağı örneklerin üzerinde de mikrobiyalit izi araştırılacak. Mars’ta toplanması beklenen kaya örnekleri 2031 senesine dek Kızıl Gezegen’de kalmayı sürdürecek. Bu süreçte iki farklı robotlu görev suretiyle örnekler Dünya gezegenine getirilecek. NASA daha evvel de Salda Gölü’ne dair açıklamalar yapmıştı. NASA, Twitter üzerinden Mars gezegenindeki Jezero Krateri’nde benzer bir mineral ve jeolojik şekle sahip olan Burdur Salda Gölü’ndeki çalışma sonuçlarını yayınlamıştı.

4Bir Dönemler Mars’ta Antik Yaşam Vardıysa Ne Sebeple Devam Etmediği Akıllarda Soru İşareti


NASA adına Salda’da çalışma yapan isim Prof. Dr. Nurgül Çelik Balcı, “Yapılan araştırmalar neticesinde yaşamın izlerini bulmaya çok yakınız. Bir dönemler Mars’ta antik yaşam vardıysa ne sebeple devam etmediği sorusu da bilim adamlarını heyecanlandıracak” ifadelerini vermişti. NASA’nın Mars kaşifi olarak bilinen Perseverance Kızıl Gezegen’e iniş yaptı. NASA’nın mühendisleri Mars gezegeninden toplanan kayaçların üzerinde çalışmak ve incelemek adına Türkiye’nin Salda Gölü’nü kullandıklarını biliyor muydunuz? Türkiye’nin adeta Maldivleri olarak namı yürüyen Salda Gölü’nde bulunan mineral ve tortularının çokça benzeri Mars’ın Jezero Krateri’nde de var.

Yorum Yap