1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Maske İşe Yaramıyor! İtalya’dan Korkutan Mutasyonlu Virüs Açıklaması

Maske İşe Yaramıyor! İtalya’dan Korkutan Mutasyonlu Virüs Açıklaması

5f44c3c65542842080090e6b

İtalya’da mutasyonlu virüs hakkında yapılan açıklama Dünya genelinde gündem oldu. İtalya Covid-19 ile Mücadele Gücü’nün başında bulunan isim Pier Luigi Bartoletti, Covid’in İngiltere varyantı olan B117 virüsü olarak bilinen mutasyonlu virüse karşı cerrahi maskelerin bir işe yaramadığını belirtti. Doğal olarak bu açıklama salgın endişesini arttırdı.

1Cerrahi Maske İşe Yaramıyor!


Dünyanın farklı noktalarında peşi sıra ortaya çıkan Covid-19 mutasyonları, gün geçtikçe salgın endişesini artırıyor. İtalya’nın Covid-19’la Mücadele Gücü’nün başındaki kişi, Pier Luigi Baetoletti’nin mutasyonlu virüs hakkında yaptığı açıklama ise tedirginliğe neden oldu. Bartoletti, B117 ismiyle bilinen, İngiltere’de ortaya çıkan mutasyonlu virüse karşı cerrahi maskelerin bir işe yaramadığını ileri sürdü.

2Gençleri Daha Çok Etkiliyor!


Dünya genelinde çoğunlukta kullanılan cerrahi maskelerin virüsten korunmada bir işe yaramadığını iddia eden Bartoletti, açıklamasında “FFP2 veya FFP3 tipi maskelerin yeni virüs tipine karşı işe yarayabilir. Kapalı yerlerde maskeleri aşabiliyor. Daha öldürücü değil ama kesinlikle daha bulaşıcı. Gençleri de son derece etkiliyor. Kolay adapte olup hızlı hastalık yapıyor. Bu nedenle mutasyonlu varyanta karşı dikkatli olmalıyız. Tüm dünyada tedbirlerin daha da arttırılması gerekiyor.” sözlerine yer verdi.

3“5-6 Binden Aşağı İnemiyoruz”


Bilim Kurulu üyelerinden Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz, yayılmaya devam eden mutasyonlu virüs hakkında şu ifadeleri kullandı. “30 binden, 5-6 bine geldik, aşağı inemiyoruz. Hafta sonu, akşam saatleri kısıtlamalarıyla bunu sağlayabildik. Yüzde 40-70 arasında bulaşma riski gösteren mutasyonlarla mücadele için, yayılmasının engellenmesi için bir süre daha kısıtlamaların devam etmesi gerekir. 11 ay içinde 26 bin vatandaşımızı kaybettik. Bizim ülkemizde de zorluklar yaşanıyor, yaşanacak da. Avrupa’nın sıkıntılarını yaşamamak için kısıtlamaların devam etmesi benim kişisel düşüncem.”

Mutasyona karşı çift maske önerileri hakkında ise “Bu tip yaklaşımla, kapalı alanlarda çift maskenin ben de faydalı olacağını düşünüyorum.”

4Kısıtlamaların Azalması İçin Vakaların Düşmesi Bekleniyor


Dünyanın farklı yerlerinde mutasyonlu virüs ortaya çıkmaya devam ederken, toplumca kısıtlamaların kalkacağı günü sabırsızlıkla bekliyoruz. Ancak Bilim Kurulu üyelerinin ortak görüşü çerçevesinde sosyal hayattaki kısıtlamaların azaltılması için vakaların binli sayılara düşmesi gerektiği ifade ediliyor.

Yorum Yap