1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Microsoft Çocuk Modu Çıkarıyor

Microsoft Çocuk Modu Çıkarıyor

1

Microsoft Edge birçoğumuzun yıllardır hayatında olan, geliştiricisinin Microsoft olduğu bir tarayıcıdır. Windows 10, Windows 10 Mobile ile Xbox One’da kullanılabilmektedir. Hâlihazırdaki web standartlarıyla uyumlu bir motora sahip oluşu, hafif bir tarayıcı olma özelliği taşıması kullanımının bu kadar yaygın olma sebeplerindendir. Bunların yanına Microsoft Edge Çocuk Modu özelliği ekleniyor!

1Peki Çocuk Modu Nedir?


5, 8 ile 9, 12 yaş aralıklarını kapsayacak olan bu modun karakterize edilebileceği açıklama, güvenlik. İnternete ulaşım günümüzde çok kolay ve artık iyi ya da kötü amaçlı herkesin içeriklerine kolaylıkla, hatta kimi zaman istemeden erişebiliyoruz. Bu konuda en çok tedirgin olan grup tabii ki ebeveynler oluyor. Microsoft Edge Çocuk Modu sayesinde artık Bing Güvenli Arama yazılımı çocukların bilerek ya da bilmeyerek maruz kalabileceği görüntü ve içerikleri engelliyor.

2Üstelik Ayarlanabilme Özelliğine Sahip


Kullanacak olan ebeveynler bu kısıtlamanın kapsamını kendi beklenti ve arzularına göre şekillendirebiliyorlar. Yani Microsoft Edge Çocuk Modu’nu kullanmayı tercih edip aktive eden anne babalar çocuklarının ulaşabileceği tema, video, görsel, yazılı içerik gibi akla gelebilecek tüm yüklemeleri önceden ayarlayabilecekler.

3Çocuk Modunu Nasıl Kullanacağız?


Bu modun kullanılabilmesi için herhangi bir Microsoft hesabına girme zorunluluğu bulunmuyor. Microsoft Edge profil seçiciden bu modun ayarlamaları gerçekleştiriliyor. Ayarlanmış olan çocuk modundan ayrılıp kullandığınız yetişkin moduna girebilmek içinse sistem sizden şifre istiyor. Ayarlaması ve kullanımı gerçekten kolay olan bu mod çocuk sahibi ailelerin içeriklere dair endişelerine yararlı olacak gibi gözüküyor.

4Microsoft Edge Özellikleri


Internet Explorer 11 ile Internet Explorer Mobile’ın yerine geçmesi tasarlanmıştır. Hem kişisel bilgisayarlarda hem Windows 10’un mobil aygıt sürümlerinde hizmet verecek olan varsayılan tarayıcıdır. Ayrıca Microsoft Edge, Microsoft’un çevrimiçi kullanımlı platformları ile bütüncül çalışabilmektedir. Cortana dijital asistanıyla çalışmaktadır ve adres çubuğunda yaptığımız aramalarla ilgili kişiselleştirilmiş ve devamlı kendini güncelleyen, dinamik sistem sunmaktadır. Kullanılan aygıtlar arasındaki ilişkiyi senkronize edecek, eşitleyecek “Okuma Listesi” işlevi mevcut. Bu işlevle bütünleşerek kullanıcıya sağlıklı, temiz ve etkin bir “Okuma modu” sağlamak amaçlanmıştır. Hizmetten yararlananlar web sayfası üzerine notlar alabilir. Bu notlar OneDrive’da depolanabilir. Depolananlarsa paylaşılabilir.

5Performans Değerlendirmesi


Microsoft’un kendi açıklamış olduğu karşılaştırmalardan yola çıkıldığında Edge, Chrome ve Firefox’un kıyasında kullanılan, Google Octane 2.0 testinde de Apple Jetstream testinde de başarılı olduğu görülmüştür.

Yorum Yap