1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Milli Eğitim Bakanı Selçuk’tan Yüz Yüze Eğitim Açıklaması: ’15 Şubat İtibariyle Okulları Tam Kapasite Açmaya Kararlıyız’

Milli Eğitim Bakanı Selçuk’tan Yüz Yüze Eğitim Açıklaması: ’15 Şubat İtibariyle Okulları Tam Kapasite Açmaya Kararlıyız’

milli-egitim-bakani-ziya-selcuk-gidisata-gore-15-subat-ta-okullarin-acilmasi-yonunde-kararliligimiz-var

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yaptığı açıklamada “15 Şubat’tan itibaren toplumun, ailelerin, annelerin, babaların, çocukların durumuna baktığımızda okulların artık mümkün olduğu kadar daha yüksek bir kapasiteyle açılması gerektiği noktasında bir kararlılığımız var” ifadelerini kullandı. 15 Ocak itibariyle yüz yüze eğitime başlanacak olsa da kademeli olarak gerçekleştirilmesi planlanıyor.

1Bakan Selçuk’tan 15 Ocak Açıklaması


Milli Eğitim Bakanı Selçuk, CNN Türk’te Neler Oluyor programına katıldı. Program sırasında yüz yüze eğitimle ilgili önemli açıklamalar yapan Bakan Selçuk, ‘15 Şubat’ta okulların açılması ilke kararı var’ diyerek yüz yüze eğitimin detaylarını paylaştı.

Ziya Selçuk konuyla ilgili şöyle konuştu: “Bizim baktığımız yer Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu ve Cumhurbaşkanımız önderliğinde Kabine’nin alacağı kararlara bağlı. Biz aslında çok kontrollü gittik. 15 Şubat’ta okulların açılması ile ilgili ilke kararı var. 15 Şubat’tan 10 gün önce net bir tablo karşımıza çıkar. Türkiye’deki durumun akışı nasıl diye baktığımızda bizim okulları açma hazırlığımız ve salgın seyrinin olduğunu düşünüyoruz” dedi. Selçuk, okulların açılmasıyla ilgili olası senaryolar bulunduğunu belirterek, 15 Ocak itibariyle yüz yüze eğitimin kademeli şekilde başlayacağını duyurdu.”

2Yüz Yüze Eğitim Kademeli Olarak Başlayacak


Milli Eğitim Bakanı Selçuk: 15 Şubat’ta okulları açmakla ilgili bir ilke kararı aldık. 2 gün 2 gün bölmek gibi ya da belli sınıflar seviyesinde kademeli olarak açmak gibi çok farklı senaryolarımız var.

3Çocukların ve Ailelerin Durumu Okulların Açılmasını Gerekli Kılıyor


Bildiğiniz gibi pandemi sürecinde çocuklar eğitimlerinden uzakta kalırken, aile içi ilişkiler git gide daha gerilimli bir hale geldi. Okullarına gidemeyen öğrenciler, aile içinde bunalırken, sokağa çıkma kısıtlamaları da buna tuz biber oldu. Yani tüm bunlar göz önünde bulundurulursa, aileler ve çocuklar için kontrollü yüz yüze eğitim şart hale geldi.

4‘Okul Tümüyle Kontrollü Bir Ortam’


Bakan Selçuk, okulların tümüyle kontrollü bir ortam olduğunu belirterek, “Hem öğretmenler hem öğrenciler çok kontrollü bir biçimde belli kurallara dikkat ederek orada bulunuyorlar. Yani okulda bir çarşıdaki, pazardaki ya da sokaktaki gibi karmakarışık ya da kontrolsüz bir ortam yok. Okullardan kaynaklanan durumu da günlük olarak izledik, çocuklarımızı da izliyoruz” dedi.

Yorum Yap