1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Neymiş Bu Bir Başkadır? Dizi ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Neymiş Bu Bir Başkadır? Dizi ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Neymiş Bu Bir Başkadır

Netflix orijinal yapımları arasında, ilk sezonu ile yerini alan ‘Bir Başkadır’ ülke gündemine tabiri caizse bomba gibi düştü.  Dizi o kadar bizi anlatıyor ve o kadar bizden bir tema ile işleniyor ki başladığınızda birinci sezon ne zaman bitti anlayamayacaksınız bile. Bir Başkadır bir ayna görevi görmekte diye düşünüyoruz açıkçası yen dünyada kendine yer edinmeye çalışan insanımızın içinde sıkışıp kaldığı durumu o kadar vurucu sahnelerle ele almışlar ki,  yönetmene senariste oyuncuya buradan kocaman bir alkış.

1Gelelim Detaylara

Kozmopolit yapısı ile çatışmanın en güzel işlenebileceği ilimiz olan İstanbul’da geçen dizi köyden gelen bir aile ve modern yaşamın içerisinde sıkışıp kalmış karakterler arasında geçmektedir. Dizinin senaryosunu berkin Oya yazıp aynı zamanda da yönetmen koltuğunda daha kendisi oturuyor.

Dizideki karakterleri ile oyuncular ise şu şekilde;

  • Ana karakterlerimizden biri olan Meryem rolünde Öykü Karayel
  • Meryem’in abisi Yasin rolünde Fatih Artman
  • Yasin’in karısı ruhiye rolünde Funda Eryiğit

Diğer rollerde ise;

Tülin Özen, Bige Önal, Settar Tanrıögen, Alican Yücesoy, Nesrin Cavadzade, Defne Kayalar, Öner Erkan ve Gökhan Yıkılkan isimlerini görüyoruz.

2Dizinin İlk Sahnesi

Dizinin ilk sahnesinde oldukça merak ettiğimiz ve daha önce kırmızı oda dizisiyle ilgimizi çeken psikolog terapi seansı ile dizinin ilk sahnesini görüyoruz. Burada Anadolu’dan gelmiş ve İstanbul’daki modernizme ayak uyduramayan bireylerin de desteğe ihtiyacı olabileceğini gösterir bir nokta işlendiğini düşünüyoruz açıkçası. Hacıdan hocadan kalan zamanla tedavi olmak için ötekileştirdiğimiz o insanların da doktor kapısı çaldığını görmek umut verici oluyor. Meryem bayılmalarına çare bulmak için öneri üzerine psikoloğa gidiyor ve aslında olaylarının serisi de burada başlıyor.

3Tesadüfler Serisi

Tesadüfen yolları birbirine değen hayatlar ve kişilerin yaşamış olduğu iç çatışmalar ile beraber sürükleyici bir şekilde ilerliyor dizi. Dizideki herkesin farklı problemleri var ve problemlerle baş etmek için farklı yöntemler deniyorlar, ancak tam manası ile başarılı olabilen bir karakter göremiyoruz. Ne kadar da bize benziyor değil mi? Rol yaparken harika ancak sorunu halletmek konusunda oldukça yeteneksiz bireyler olarak dizide aslında kendimizi izliyor gibiyiz.

Aslında ne kadar anlatırsak anlatalım, hep eksik kalacak gibi bir hissiyat içerisine kapılıyoruz diziyi anlatırken çünkü ;biz gerçekten çok beğendik. Bizi birbirimizden ayıran tüm noktaları ince ince işleyen yönetmenin zekâsına da hayran kaldık. Evet, eleştireceğimiz noktaları var ancak 10 üzerinden bir değerlendirme yaparsak bir başkadır 8 puanı hak eder.

Bir Türkiye fragmanı olarak tanımlayabileceğimiz bir başkadır negatif yönlere de sahip.

4Dizinin Olumsuz Eleştirisi

Övdüğümüz gibi yermemiz gereken noktaları da yermeden elbette geçmeyeceğiz. Dizinin ilk bölümlerinde kapalı ve yoksul kesimin oldukça cahil gösterilmesi çok da hoşumuza gitmedi açıkçası. Evet, iki farklı uç değerlendirilmiş ama burada araya orta karakterlerle konulabilirmiş. Yani aklı başında bir tesettürlü genç kadını dizide görmeyi çok istedik ancak tesettürlü kadın figürlerinin hiçbirinin de aklı başında görünmüyor. Diğer taraftan başı açık olarak tanımlanan karakterler de gereğinden fazla uçuk. Yani bu hayatı böyle yaşamıyoruz aslında gerçek bir mozaiğe bakmak istiyorsanız her şeyden biraz içinde bulunması gerekiyor. Uçları değerlendirelim ama aradaki insanları ne yapalım, sorusu yönetmenin aklına gelmedi mi diye merak etmiyor değiliz.

52. Sezon Gelecek Mi?

Dizinin 1. Sezonu 8 bölüm olarak yayınlandı, dünya çapında bir ilgi gördü ve yönetmenden 2. Sezon ile alakalı henüz bir açıklama gelmedi ancak iki sezonun gelmesini aklımızdaki sorularında cevaplandırılması için çok fazla isteriz. Umuyoruz ki, yönetmenin kulağına bu taleplerimiz kuşlar tarafından fısıldanır.

Yorum Yap