İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Nijerya’da Yatılı Okula Saldırı; Türkiye’den Kınama Geldi

Nijerya’da Yatılı Okula Saldırı; Türkiye’den Kınama Geldi

son-dakika-nijerya-da-yatili-okula-baskin-13933747_2811_amp

Dışişleri Bakanlığı tarafından, Nijerya’da silahlanmış kişilerce bir yatılı okula düzenlenmiş olan ve 40’tan da fazla sayıda öğretmen ve öğrencinin kaçırıldığı, bunun yanında bir öğrencinin de ne yazık ki öldürülmüş olduğu saldırıyı kınandı.

1Bir Öğrenci Hayatını Kaybetti


Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılmış olan açıklamada, Nijerya’nın Nijer Eyaletine bağlı Kagara bölgesinde bulunuyor olan bir yatılı devlet lisesine bugün silahlanmış kişiler tarafından düzenlenmiş olan saldırıda 40’tan fazla öğretmenin ve de öğrencinin kaçırılmış olduğu, bununla beraber olay sırasında bir öğrencinin hayata gözlerini yumduğu büyük üzüntüyle öğrenilmiştir şeklinde ifade etti.

2Başsağlığı Dileklerimizle


Nijerya halkına ve hükümetine başsağlığı, geçmiş olsun dileklerini ilettiği açıklamada masum öğrencilere yönelik gerçekleştirilmiş olan bu menfur saldırıyı ciddi şekilde kınadığını söyledi. Kayıp öğrenci ve öğretmenlerin bir an önce salim şekilde ailelerine kavuşmasını diliyor olduklarını ifade etti.

3Çocuklara Rehber Olmak Toplumun Değeridir


Bir toplumun değerini okulların, çocukların ne denli kendilerini tanıyabilme ve anlayabilmelerine rehberlik edebildiğiyle belirleriz. Okullar, sadece öğreti yuvası olmakla kalmayıp çocukların potansiyellerinin ortaya çıkarılmasına dair de sorumludurlar. Çocukların potansiyellerinin ortaya çıkarılabilmesi, sağlıklı ve nezih bir toplum ve gelecek için tartışılmaz bir önem taşımaktadır.

4Yatılı Okullara Duyulan Güven Tartışılmalı Mı?


Çocuk için de aile için de yatılı okul kararı çoğu zaman ülkemizde de dahil olmak üzere en zor verilen kararlardan biridir. Birçok sorunu, birçok endişeyi de beraberinde getiren bu kararda okuduğumuz ya da duyduğumuz olumsuzluklar kamuoyunu oldukça etkilemektedir.

5Zor Bir Karar, Aynı Zamanda Zor Bir Süreçtir


Yatılı okullarda çoğu zaman kullanılan ortak yaşam, yani örnek vermek gerekirse ortak kullanılan tuvaletler, paylaşılan bir oda, ranza kullanmak, büyük ihtimalle yüzlerce sayıda öğrenciye yapılan yemeklerden oluşan bir yaşam benimsenmektedir. Ev rahatlığını aramamak gerekir fakat öğrenciye zorluklarla başa çıkabilmesini öğretir ve çoğu zaman geride bıraktıkları anılar paha biçilemez olabilir.

6Ortak Alanlara Dikkat Edilmeli


Aslında halihazırda tecrübe etmiş olduğumuz covid 19 pandemi sürecinde temizlik sürecinin ne denli önemli olduğunu hepimiz gördük, hatta umarız ki alışkanlık haline getirdik. Fakat güzel alışkanlıklar çoğu zaman zorlayıcıdır. Ortak alanları kullanırken “arkadaşımı tanıyorum, zaten beraber yaşıyoruz.” dememek gerekir. Birçok bulaşıcı deri rahatsızlığı uzun vadede uykudan uyanır. Kimse bilerek başkasına bulaşım yapmak istemeyecektir. Bu yüzden, tedbiri elden bırakmamakta fayda var!

Yorum Yap