1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Ölümünün 56. Yılında Anılan Irkçılığın En Kuvvetli Savaşçısı Malcolm X’i Ne Kadar Tanıyorsunuz?

Ölümünün 56. Yılında Anılan Irkçılığın En Kuvvetli Savaşçısı Malcolm X’i Ne Kadar Tanıyorsunuz?

1390772

İkinci Dünya savaşı döneminde ABD’nin siyahi vatandaşları ile yaşadığı krizler sırasında tüm ezilenlerin sesi olacak bir isim vardı: Malcolm X. Son günlerde maalesef yine gündem olan ırkçılık ve karşıtı düşünceler; tüm sosyal medyada Malcolm sözlerinin paylaşımını çoğalttı, biliyorsunuz. Hem bu paylaşımlardan hareketle hem de 56. ölüm yıl dönümü sebebi ile biz de Malcolm’u anmak ve anlamak istedik. İşte yazımız ve Malcolm X’in hayatı…

1Gerçek Adı Neydi?

Malcolm X’in gerçek adı Malcolm Little’dı ve 1925’te Omaha’da dünyaya gelmiş, 7 çocuklu bir ailenin oğluydu. Annesi siyahiler için çalışan bir sendikada sekreter babası ise “Universal Negro Improvement Association” hareketinin lideri konumundaki Marcus Garvey’e de hayran bir baptistti.

Malcolm, 6 yaşında babasını (annesinin ifadesine göre ırkçı beyazlar tarafından öldürülmüş) kaybetti. 12 yaşındaykense annesi akıl hastanesine kaldırıldı. Bu kötü gelişmeden sonra Malcolm ve kardeşleri dağılmak zorunda kaldı. Irkçı beyazların oluşturduğu ‘Siyah Lejyon’ örgütü tarafından evleri yakılan ve babasının öldürüldüğü iddia edilen Malcolm, daha o yaşlarda düşüncelerini şekillendirecek etkiler kazımıştı beynine.

2Suçlarla Dolu Bir Gençlik

Malcolm’un gençliği suça bulaşık halde geçti. İlk gençlik döneminde uyuşturucu, kumar, haraç, hırsızlık ve fuhuş da dahil olmak bir çok suça bulaşmıştır. Hatta para karşılığı erkeklerle birlikte olduğu da son çıkan biyografilerde yazılanlar arasındadır. 1945 yılına gelindiğinde ise suç ortaklarıyla ile birlikte, zengin beyazların evini soyan Malcolm, bir saat dükkanında hırsızlık yaparken yakalanmış ve 10 yıl kadar cezaevinde tutulmuştur.

3Hapishanedeyken Hayatı Değişti

Hapishane yılları Malcolm’un tüm hayatını değiştirecek gelişmeler getirdi. Öncelikle, kardeşi Reginald tavsiyesi ile domuz eti yemeyi ve içmeyi bırakan Malcolm zaman içinde İslamiyet’e yakınlaştı. 1948 yılının sonlarına doğru Malcolm, İslam Ümmeti hareketinin lideri Elijah Muhammed’e bir mesaj yolladı. Elijah da Malcolm’a, geçmişini unutup alçakgönüllülük ile Allah’a boyun eğerek dua etmesini ve bir daha kötü işlere bulaşmayacağına yemin etmesini tavsiye etti. Malcolm, dua etmek için verdiği iç mücadelesinden kısa bir süre sonra da İslam Ümmeti’nin bir üyesi oldu.

4Güçlü Bir Aktivist Oldu

Hapishane yıllarından sonra, Nation of Islam adındaki siyah ırkın üstünlüğünü savunan aslında kendi içinde ırkçı topluluğun en ateşli savunucusu olan Malcolm, o yıllarda Elijah Muhammed’i referans göstererek yüzlerce konferans veren, medya ve üniversitelerde konuşmalar yaptı. Ancak sonraları peygamber gibi gördüğü Elijah’ın etrafındaki onlarca kadınla zorla birlikte olduğu skandalını öğrenince örgütten uzaklaştı. Hacca gittiği kutsal topraklarda gerçek İslam’ı anladığını ifade eden Malcolm, karizmatik duruşu ve güçlü hitabeti ile bir siyahi lider olmayı başarmıştı.

Hac dönüşü “El Hac Malik el Shabazz” ismini kullanmaya başlayan Malcolm X, Harlem’de “Müslümanların Camisi Inc.” adlı yeni bir oluşum kurdu, siyahlara karşı uygulanan adaletsizliğe ve ırkçılığa karşı Amerikan sistemindeki ikiyüzlülüğü uluslararası platformlara taşımak için Birleşmiş Milletler (BM) ile yapılabilecek ortak projeler üzerine çalışmalara başladı.

5Suikaste Kurban Gitti

FBI tarafından sürekli takip edilen Malcolm ve ailesi bir yandan da Elijah Muhammed ve örgütünün tehditleri ile savaştı. 1965’te evi yakılan Malcolm şans eseri kurtuldu ancak takip eden felaket sondan saklanamadı. Bir hafta sonra da henüz 40 yaşına basmamışken, Harlem’de Audubon Ballroom Konferans Salonu’nda yaklaşık 400 kişiye konuşma yapmak için çıktığı kürsüde suikasta uğradı, vücuduna yakın mesafeden 20’den fazla kurşun isabet etti. Bu sırada 4 çocuğu ile birlikte salonda bulunan eşi ise kocasının hiç göremeyeceği ikizlerine hamileydi. Malcolm’un kim tarafından öldürüldüğü bir türlü çözülemese de tutuklanan 3 kişi müebbet hapse mahkum edildi.

Ölmeden önce başlanılan otobiyografisi maalesef öldükten sonra tamamlandı ve yayınlandı. Hayatından esinlenen film bu kitabı kaynak olarak aldı. Zorlu hayatına rağmen geliştirdiği güçlü ve karizmatik karakteri, ırkçılık ve adaletsizliğe karşı verdiği tavizsiz mücadelesi ile bugün bile ırkçılıkla mücadelede ışık olarak görülen Malcolm X’in bir sözüyle yazımızı bitirmek istiyoruz.

“Eğer uğrunda ölmeye hazır değilseniz, “özgürlük” kelimesini lûgatınızdan çıkarın.”

Yorum Yap