1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Ölümünün Yıl Dönümünde Anıyoruz: Yeşilçam’ın Şefkatli Babası Hulusi Kentmen

Ölümünün Yıl Dönümünde Anıyoruz: Yeşilçam’ın Şefkatli Babası Hulusi Kentmen

5ca1c61745d2a02964186fe6

Aramızdan ayrılışının 27. yıldönümünde, Yeşilçam severlerin fahri dedesi, iyiliğin ısrarlı savunucusu, kanatsız melek Hulusi Kentmen’i anmamak olmazdı.

Neredeyse tüm filmlerinde sert bakışlarının ardından palabıyıklarının altından gülümseyerek ortamı ısıtması ile bildiğimiz efsane oyuncu 20 Aralık 1993’te 82. yaşında aramızdan ayrılmıştı. 46 yıllık kariyerinde yüzlerce filme imza atan Hulusi Kentmen’i daha yakından tanımaya var mısınız?

1Bulgaristan Göçmeni

Türk sinemasının değerli oyuncusu ve hepimizin çok sevdiği Hulusi Kentmen, 20 Ocak 1912 tarihinde Bulgaristan’ın Tırnova kentinde dünyaya geldi. Daha sonra ailesiyle birlikte Türkiye’ye göç eden oyuncu, çocukluğunu İzmir Körfezi’nde geçirmiştir.

2İlk Mesleği Askerlik

Deniz Astsubay Okulun’nda eğitim alan Kentmen, oyunculuktan önce astsubay olarak görev almıştır. Görevi sırasında, ‘Hisse-i Şayia’ isimli oyunla sahne alan babacan sanatçımız, emekliliğinin ardından kendisini sahnelere ve sinemaya vermiş; halkevleri, Ses Tiyatrosu ve Şehir Tiyatrolarında sahneye çıkmıştır. Sanatçı, “Hulusi Kentmen Tiyatro Topluluğu” ile turnelere çıkıp birçok yerde oyunlar sahnelemiştir.

Ancak sanatçının deniz sevdası hiçbir zaman tükenmemiş verdiği röportajda; “Yavuz (Zırhlısı) yaralı, henüz tamir edilmemiş. Bütün ihtişamıyla İzmit’te yatardı. Biz, o devirde ortaokula gidiyorduk. Aşağı yukarı sınıfın yarısı denizci olmaya heves ederdi. Deniz tutkusu öncelikle Körfez’de oturuşumuzdan geliyor. Ayrıca babamın bir sandalı vardı, onunla beraber balığa giderdim, ona yardım ederdim. Bahriyelilerin o afili kıyafetleri ve denizin yosun kokusu yok mu, o bambaşka bir şey.” diyerek bu sevdayı vurgulamıştır.

3İlk  Ciddi Rolü “Senede Bir Gün”

Hulusi Kentmen’in 30 yaşında başladığı meslek hayatının ilk filmi, 1942 yapımı Sürtük filmidir. Ancak ilk ciddi rolü Ferdi Tayfur’un yönettiği Senede Bir Gün isimli filmdir. Bunu takip eden yıllar ile birlikte 500’e yakın filmde rol almıştır.

4Hem Komedi Hem Dram Filmleri Onunla Güzel

Usta sanatçı; komiser, esnaf, hakim ve fabrikatör rollerinin aranan yüzü olarak 1942- 1988 yılları arasında sinema emekçiliği yapmıştır. Aslında her türlü film ve senaryoyu hakkıyla yerine getiren Kentmen, sadece kötü adam rollerini kendine yakıştırmıyor bir kere denediğini ve berbat göründüğünü anlatıyordu. Biz de onu bu tontonlukla kötü bir rolde düşünemiyoruz doğrusu.

5Eş, Baba, Dede

Hulusi dedemiz eşi Refika Kentmen’den olan oğlu Volkan’ın iki çocuğunun dedesi olmanın yanında hepimizin dedesiydi. Bize kalırsa hala da öyle. Eşine sorduklarında onu herkesin çok sevip baba dediğini ve kendisinin de 53 senesini birlikte geçirdiği Hulusi Bey’i çok sevdiğini ifade etmiş.

27 yıl önce tam da bugün vefat eden usta oyuncunun İzmit’te hayatının bir kısmını geçirdiği ev, şimdilerde müzeye dönüştürülmeye başlandı. İzmit Belediyesi’nin kararıyla restore edilecek ev yakın zamanda sanat evi olarak, kültür mirasımıza eklenecek.

Bonus: 

 

 

 

 

 

Yorum Yap