1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Papadan Şaşırtan Hamle; Eşcinsellere Medeni Birliktelik Hakkı Verilmesini Savunuyor

Papadan Şaşırtan Hamle; Eşcinsellere Medeni Birliktelik Hakkı Verilmesini Savunuyor

kapak

İşte kafamıza taş yağacak dedirten türden bir haber! Yüzyıllar boyunca eşcinsellere karşı Vatikan ve din adamlarının verdiği korkunç mücadeleyi herkes aşağı yukarı tahmin edebilir. Ancak Papa Francesco son yaptığı hamle ile bu konuda hepimizi şaşkınlığa uğrattı.

1Eşcinsellere Medeni Birliktelik Hakkının Verilmesi


Dinsel olarak yargılamanın ötesinde eşcinsel evlilikleri hala birçok ülkede yasal değil. Ancak bunun yanı sıra günden güne eşcinselliğe ve eşcinsel bireylere karşı duyulan önyargı kırılıyor. Kendilerini daha rahat ifade edebilmeye ve özgürleşmeye başlayan LGBT üyeleri her gün yeni projelerle insanların cinselliklerini istedikleri gibi yaşayabilmelerine olanak sağlamaya çalışıyorlar. Böyle bir süreçte Papa’nın yaptığı açıklama koyu Katolikleri şok ederek, sarssa da bizi son derece mutlu etti diyebiliriz.

2Katolik Kilisesi Tabularını Mı Kırıyor?


Papa Francesco yaptığı açıklamada eşcinsellerin hukuki açıdan korunabilmelerini sağlamak için medeni birliktelik hakkına sahip olmalarının önemi vurguladı. Roma Film Festivali kapsamında ilk gösterimi yapılan ‘Francesco’ adlı belgeselde konuşan Papa, eşcinsellere dair açıklamalarda bulundu.

3‘Onlarda Tanrının Çocukları’


Eşcinsel bireylerin bir aile içinde olmaya haklarının olduğu dile getiren Papa, ‘Onlar Tanrı’nın çocukları’ ifadesini kullanarak, içimizde kendisine karşı pamuk şeker kıvamında bir duygu oluşturdu. Cinsel tercihleri dolayısıyla kimsenin dışlanmaması ve perişan edilmemesi gerektiğini ve bu kişilerin olması gerektiği gibi bir medeni birliktelik yasasına sahip olmaları gerektiğini vurguladı. Sözlerini ‘Ben bunu savunuyorum’ şeklinde bitiren Papa Francesco, insana duyduğu değer ile bulunduğu konumun hakkını verdi.

4‘Ben Kimim Ki Yargılayayım?’


2013’te Katolik Kilisesi liderliğine seçilen Papa Francesco, daha önce yaptığı açıklamayla büyük yankı uyandırarak, ‘eşcinsel olan bir kişi, Tanrı’yı arıyorsa ve iyi niyetli ise, ben kimim ki onu yargılayayım?’ ifadelerini kullanmıştı.

5‘Tanrı Çocuklarınızı Oldukları Gibi Seviyor’


Geçtiğimiz aylarda LGBTİ ailelerinden oluşan bir derneğin üyeleri ile görüşen, Papa, ‘Tanrı çocuklarınızı oldukları gibi seviyor’ demişti. İçsel bir karmaşa yaşayan ve toplum tarafından sürekli olarak dışlanmaya maruz bırakılan eşcinsel bireyler için bu haberin değer oldukça büyük. Bunlar ilk adımlar, insanların adım adım yargılarını kırmaları dileğiyle.

Yorum Yap