1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Patronları Batmaktan Kurtaran SPAC Piyasayı Salladı

Patronları Batmaktan Kurtaran SPAC Piyasayı Salladı

kapak

SPAC, ana akım finans terminolojisinde gizemli bir Wall Street terimi halini aldı. İşin gerçeği, uzun senelerdir var olan ve özel şirketlerle iş yapmak isteyen yatırımcıların halka açılışı için geliştirilen bu “özel amaçlı satın alma aracı”, bu zamana kadar çok az zayıf şirketi kamu piyasalarına sokabilmişti. Wall Street’te gündeme gelen SPAC patlaması geçtiğimiz sene başladı ve artık ünlüler, şirketlerine çıkar yol arayan patronlar ve güvenilir nitelikte yatırımcılar tarafınca kullanılır hale geldi

12021 Yılına Bomba Gibi Girdi


Bloomberg’in haberlerine bakılacak olursa, son 12 ay süresince SPAC’ler ile elde edilen para değeri 120 milyar doların da yukarısına çıktı. Bu sene ise sadece birkaç haftalık bir süre içinde, 2020 senesinin ilk altı aylık süresine eşdeğer nitelikte bir artış gözlemlendi. Financial Times’a göz gezdirilecek olursa, SPAC’ler 2021 senesinin ilk altı haftası içerisinde 42,7 milyar dolar kadar topladılar, bu meblağ geçen sene toplanan meblağnın yarısından fazlasına denk gelmektedir.

2SPAC Özünde Nedir?


SPAC bölgesel anlamda Avrupa’da da yayılmakta ve alınan bilgilere göre Amsterdam piyasası Londra’yı sollamaya başladı. SPAC’lere artık gerçekten ciddi şirketler de ortak oluyor. Asya’nın gözdeiki dijital firması, Gojek ve Tokopedia’nın bir SPAC kullanmayı düşündüğü bile iddialar arasında. SPAC’lar, özünde özel işletmelerin alınması ve halka açılması nedeniyle kurulan paravan şirketleri kapsar. Aslına bakılırsa SPAC, bazı şirketler adına ilk halka arzı gerçekleştirmenin bir metodu görevi görüyor. SPAC’in sponsorlarının çoğunlukla satın almaları belirlemek adına iki senesi oluyor ya da yatırımcılarının para alımlarını iade etmeleri gerekiyor.

3Ünlülerin De İlgisini Toplamaya Başladı


Geçmişte ünlüler daha çok şarap imalathaneleri alır, galerilere yatırım tercih ederlerdi. Şimdilerde işler değişti, bilhassa pandeminin olduğu son dönemde, ünlüler de servetlerini katlamak için SPAC kullanmaya başladı. İlk defa halka arz edilen firma, düzenleyicilerce belirlenen ayrıntılı proseste, genellikle kurumsal yatırımcılara, kıyaslanan fiyat üzerinden hisse satmaya aracı olmak şeklinde bankacılarla çalışmaktalardı.

SPAC prensibi bunu tersine çeviriyor. Belli bir yatırımcı paravan bir şirket üretiyor ve ciddi miktarda ortaya nakit koyuyor ardı sıra hisselerini halka arz etmek amacı taşıyan bir hedef firmaya ulaşıyor ve birleşme teklifi verip yatırımcılardan ikinci defa daha nakit para topluyor. Anlayacağınız halka açılmak isteyen bir firma olmanız durumunda, SPAC diğerlerine kıyasla hızlı ve kesin sonuç aldırıyor.

4Halka Arzda 2021 Patlaması Yaşanıyor

 

Halka açılma anlamında bir bastırılmış talep vardı, 2021’de ise bu anlamda adeta patlama yaşandı. SPAC’lerın de yanında, bazı firmalar direkt halka arz isimli tamamen farklı üçüncü bir teknik denemekte. Kurucular yatırımcıların ödemeye onay verdiği meblağ karşılığında borsa üzerinde hisse satmaktalar. İki teknoloji starı Slack ve Spotify’ın bu şekilde piyasaya girmesine yardımcı nitelikli Citadel Securities tarzı yüksek hızlar, büyük ciro oranları ve ciddi frekanslı verilerden ve elektronik ticaret nesnelerinden yararlanan oluşumlar ile mümkün kılınan bir opsiyon.

5SPAC Bir Balon Olmasın?


Objektif bakacak olursak aslında tehlike var. Yaşanan SPAC patlamasının bir balon halini alması mesela. Finans, son GameStop deliliği ve Bitcoin’in fiyatındaki yükseliş dahil birçok başka balon tehlikesi de içeriyor tabii. Enflasyonun bir neticesi olarak bilinen faiz oranları ani yükselişe geçerse ve piyasalardaki yürütülen coşku azalırsa, SPAC aniden sönebilir. Bu mevzuda tüm finansal sistem adına bir risk oluşturması aşırı ihtimal dahili değil, ama bazı firmalar tabii ki kötü etkilenebilir ve SPAC yatırımcıları yıpranabilir.

Yorum Yap