1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Ramazan Geldi: Bu Ayda Kilo Almaktan Korkanlar İçin 6 Sağlıklı Öneri

Ramazan Geldi: Bu Ayda Kilo Almaktan Korkanlar İçin 6 Sağlıklı Öneri

saglik-bakanligi-ramazanda-saglikli-beslenme-onerilerinde-bulundu

11 ayın sultanı Ramazan geldi, çattı. Farkındaysanız bu ikinci pandemik Ramazan ayımız. Kilo korkusu olan biri için bu ay aslında biraz tehlikeli görülebilir. Ancak, davet sofralarından uzak olmamız kalori alımını kısıtlayacak neyse ki. Yine de bu mübarek ayı tartıda çok oynamadan tamamlamak istiyorsanız sizin için derlediğimiz sağlıklı önerilere kulak verin.

1Sıvı Tüketimi Dengesi

Bu ayda bol bol sıvı tüketmeniz gerektiğini zaten biliyorsunuz. Tüm gün susuz olan vücüdunuza ilk giren içecek elbette su olacak. Ancak devamında da dengeli olarak sıvı tüketimini devam ettirmelisiniz. Örneğin orucunuzu bir bardak su ve hurma ile açtıktan sonra ılık bir ballı limonlu su içerek kan şekerinizi düzenleyebilirsiniz. Mide rahatsızlığı için rezene ya da kekik çayı tüketerek hazımsızlık problemi ile savaşabilirsiniz. Unutmayın ki, iftarla sahur arası en az 2,5 litre su tüketmeniz gerekiyor.

2Az Baharat Az Tuz

Gün boyunca su tüketemeyeceğiniz için tuzlu ve baharatlı yemeklerden kaçınmanız gerekiyor. Tabi bu demek değil ki hiç baharat kullanmayacağız. Biberden kaçınmak, tuzu azaltmak en önemli nokta. Kilo kontrolü için de bol bol tüketilmesi gereken baharat tarçın. Tarçın, kan şekerini düzenleyerek sizi tatlı tüketiminden uzak tutacak şahane bir formül. Çaylarınızda ya da yoğurdunuza katarak kullanabilirsiniz.

3Sahurda Yulaf

İftarı hafif geçirip sahurda börekleri gömerseniz kilo almanız kaçınılmaz. Yapmanız gereken mutlaka yumurta, peynir, süt gibi proteinler tüketerek; yağlı besinlerden kaçınarak tok kalmak. Özellikle sütle yulaf lapası pişirip taze meyveler ve cevizle tüketebilirsiniz.

4Taze Meyve, Kabuğuyla

Ramazan boyunca meyveleri kabuğuyla tüketmeye ne dersiniz?  Mesela şeftali, elma, armut gibi kabuklu meyveler, hem tokluk hissini arttırıyor hem de vitamin desteği sağlıyor. Bu meyvelerin kabuklu tüketimi bağırsak faaliyetlerinizi de düzenleyecektir.

5Sağlıklı Yağlar

Sağlıklı yağlardan kastımız kuruyemişlerden alacağınız yağlar. Özellikle Omega 3 açısından zengin ceviz, bol proteinli yer fıstığı ve fındık hem iftarda hem sahurda tüketilebilir. Tabi porsiyon kontrolüne kesinlikle dikkat etmelisiniz.

6Balık Tüketimi

Ramazanda çok tercih edilmese de hafif bir iftar için alternatif olacaktır. Özellikle, uzun saatler aç kaldığı için yavaşlayan metabolizmayı hızlandıracak içeriği ve yüksek fosforuyla balık Ramazan boyunca tüketilmesi gereken besinlerden biri.

Yorum Yap