1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Sağlık Bakanı Haritayı Paylaştı: İllere Göre Aşı Dağılımı

Sağlık Bakanı Haritayı Paylaştı: İllere Göre Aşı Dağılımı

569386-372594529

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı dağılımı haritasını iller bazında paylaştı. Bakan Koca , 1 milyon 200 binden fazla vatandaşın aşı olduğunu belirterek, “En çok sağlık çalışanımızın bulunduğu İstanbul’da 224.000’den fazla kişi aşı oldu” şeklinde açıklama yaptı. Aşı haritasını paylaşan Fahrettin Koca, “1.200.000’den fazla kişi şu ana kadar aşı oldu. Türkiye’de iller bazında aşı dağılımını görebilirsiniz” dedi.

1Aşılama 14 Ocak’ta Başlamıştı


13 Ocak tarihinde yapılan Bilim Kurulu toplantısı sonrasında Sağlık Bakanı Koca, kameralar karşısına geçerek Covid-19 virüsü aşısına ilişkin son bilgileri paylaşmıştı.  Ardından da Ankara Şehir Hastanesi’nde canlı yayında Covid-19 aşısı olarak, aşılama sürecinin başladığını duyurdu. Bakan Koca aşılama sonrası yaptığı açıklamada, 14 Ocak itibariyle sağlık çalışanları ile aşılanmaya başlayacağını ifade etmişti.

2Bakan Koca Sosyal Medya Hesabından Paylaşım Yaptı


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabı üzerinden koronavirüs aşısı hakkında açıklamalarda bulundu. Şimdiye kadar 1 milyon 200 binden fazla vatandaşın aşı olduğunu belirten Bakan Koca, paylaşımına ek olarak bir de harita yayımladı.

Konuyla alakalı olarak ise şu sözleri söyledi: “Türkiye’de iller bazında aşı dağılımını görebilirsiniz. Pazartesi gününden itibaren bunu canlı olarak takip edebileceksiniz. En çok sağlık çalışanımızın bulunduğu İstanbul’da 224.000’den fazla kişi aşı oldu.”

3En Çok Aşılanan İller Şu Şekilde:


Bakan Koca’nın paylaştığı haritaya göre şimdiye kadar en çok aşılamanın olduğu 5 il şu şekilde:

İstanbul: 224 bin 472 kişi

Ankara: 122 bin 332 kişi

İzmir: 76 bin 688 kişi

Antalya: 41 bin 305 kişi

Bursa: 39 bin 470 kişi

4Sokağa Çıkma Kısıtlamaları Vaka Sayısındaki Düşüşe Bağlı Olarak Kaldırılacak


Sokağa çıkma kısıtlamalarının tam olarak ne zaman kaldırılacağı ve nasıl bir süreç izleneceği bilinmiyor. Ama kısıtlamaların azaltılması ya da tamamen kaldırılması gündemde olan konular arasında yer alıyor. Bilim Kurulu üyelerinin yaptığı paylaşımlar kapsamında vakaların binli sayılara düşmedikçe sosyal hayattaki kısıtlamaların devam edeceğinin altı çiziliyor. İlerleyen süreçte vaka sayılarında azalma gerçekleştiği takdirde kısıtlamaların kademeli şekilde azaltılması bekleniyor. Ancak sosyal hayattan uzun süre uzak kalan vatandaşların bir anda çılgınca sokağa dökülmesini engellemek adına çeşitli uygulamaların yürütülmesi bekleniyor.

Yorum Yap