1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Sağlık Bakanlığı Teyakkuzda! 15 Kişide Mutasyonlu Virüs Tespit Edildi

Sağlık Bakanlığı Teyakkuzda! 15 Kişide Mutasyonlu Virüs Tespit Edildi

kapak

Sağlık Bakanı F. Koca, İngiltere’den Türkiye’ye giriş yapan 15 kişide mutasyonlu Covid-19 virüsüne rastlandığını duyurdu. Durumun tamamen kontrol altına alındığının altını çizen Bakan Koca, “İngiltere’den yurda girişler durdurulmuştur” ifadelerini kullandı. Bakan Koca PRC test sonucu pozitif olan kişilerin yakınlarının da karantinaya alındığını, yaygın temas taramalarının yapıldığını ve durumun kontrol altına alındığını belirtti.

115 Kişide Yeni Mutasyon İle Uyumlu Virüs Yükü Tespit Edildi


İngiltere Başbakanı Johnson’ın % 70 daha fazla bulaşıcı olduğunu açıkladığı mutasyonlu Covid-19 virüsü Türkiye’ye İngiltere’den giriş yapan 15 kişide de tespit edildi. Sağlık Bakanı Koca, yazılı açıklamasında, İngiltere tarafından basına duyurulan virüsteki mutasyonla ilgili olarak tedbirlerin alınıp İngiltere’den yurda girişlerin geçici olarak durdurulduğunu hatırlattı. Son dönemde İngiltere’den Türkiye’ye girmiş kişilerin tamamına geriye dönük tarama gerçekleştirildiğini belirten Bakan Koca, Halk Sağlığı Referans laboratuvarları tarafından da yurdun çeşitli bölgelerinden düzenli taramaların yapıldığını basına aktardı.

2“Yaygın Temas Taraması Yapıldı”


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı açıklamadan bu kişilerin tarama başladığından beri izolasyon altında olduğunu, aynı anda bu kişilerin yakın çevrelerinin de karantinaya alındığını belirtti. Yaygın temas taraması yapılarak durumun kontrol altına alındığının altını çizen Bakan Koca, gelişmeler hakkında bilgilendirme yapacağını belirtti.

3İngiltere’den Giriş Yapan Kişiler Dışında Mutasyonlu Virüse Rastlanmadı


Fahrettin Koca, yaptığı açıklamada henüz İngiltere’den giriş yapan kişiler dışında mutasyonlu virüse rastlanmadığını duyurdu. İngiltere’den Türkiye’ye girişlerin geçici şekilde tamamen durdurulduğunun da altını çizdi.

4İngiltere’de Gelen 105 Yolcuya İzolasyon


İngiltere’de mutasyona uğrayan yeni Covid-19 virüsü sebebiyle İngiltere – Türkiye arasındaki uçuşlar geçici olarak 21 Aralık’ta durdurulmuştu. 26 Aralık tarihinde İstanbul – Londra – İstanbul tahliye seferini yapan THY uçağı ile 105 kişi Türkiye’ye giriş yapmıştı. Londra’dan gelen 105 yolcu direk izolasyona alınmış ve bu kişilere İstanbul Havalimanı’nda PCR testi yapılmıştı.

5Bir Kişi Edremit’te Karantinaya Alındı


Balıkesir Edremit Kaymakamı Turgay Ünsal yaptığı açıklamada İstanbul Havalimanı’nda yapılan test sonucunda mutasyonlu Covid-19 virüsü taşıyıcısı olduğu doğrulanan kişi hakkında bilgi verdi.  Ünsal, virüsün tespitinin hemen sonrasında kişinin evinde ailesiyle karantina altına alındığını ve gerekli sağlık, güvenlik önlemlerinin alındığını bildirdi.

Yorum Yap