1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Sağlık Bakanlığından Hayat Kurtaran Uygulama: Evlilik Öncesi Her Çifte Ücretsiz SMA Testi

Sağlık Bakanlığından Hayat Kurtaran Uygulama: Evlilik Öncesi Her Çifte Ücretsiz SMA Testi

evliliköncesitest

SMA hastalığı, sosyal medyada gördüğümüz gibi minicik bebekleri pençesine alan amansız bir hastalık olarak biliniyor. Aileler çocuklarını kurtarmak üzere insanları seferber ediyor ve yardım toplamak durumunda kalıyorlar. Çünkü sadece Türkiye değil tüm dünyada SMA tedavisi oldukça pahalı.

İşte bu hastalığa engel olmak, önceden önlemini almak maksadıyla Sağlık Bakanlığı yeni bir program başlattı.

1Öncü Ankara

Yeni evlenecek çiftlerde SMA hastalığına dair taşıyıcılık riski olup olmadığını ölçmek üzere yapılan tarama testinin öncüsü Ankara Büyükşehir Belediyesi. İlk olarak Ankara’da uygulanmaya başlayan program, şimdilerde Sağlık Bakanlığı tarafından 81 ilde hayata geçmeye hazırlanıyor.

2SMA’lı Bebek Doğmasın Diye

Yeni evlenecek çiftlere yapılacak tarama testi ile ebeveyn adayları ilerde doğacak çocuklarının SMA hastası olup olmayacağını anlayabilecekler. Böylece evlilik öncesi tedbirini alan çiftler bu kötü hastalıktan ailelerini koruyabilecekler. SMA riskli bebek görünen çiftler tüp bebek yöntemi ile sağlıklı bebeklere sahip olabilecekler.

3İhale Başvuruları Devam Ediyor

Bu genetik hastalığın taramasında kullanılmak üzere 800 bin kit alınması planlanıyor. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılacak bu alım için yapılacak ihalenin teklifleri 8 Ekim 11’e kadar alınacak.

Yorum Yap