1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Sağlık Bakanlığından Müjde Geldi: Aşıda 2.Faz Dönemi Başlıyor

Sağlık Bakanlığından Müjde Geldi: Aşıda 2.Faz Dönemi Başlıyor

1440x810_cmsv2_48c51f13-63eb-5afd-8148-4e886cbfda89-5030242

Çin menşeili biyoteknoloji şirketi Sinovac yaptığı son açıklama ile yüreklere su serpti. Aralarında Türkiye’nin de alıcı olarak bulunduğu ikinci doz aşı için yapılan açıklamada, bir ve ikinci doz tamamlandıktan 15 gün sonra yapılan antikor testlerinin koruyuculuk oranı %70 olarak belirtildi. Çin menşeili firma, çalışmalara halen devam ettiğini belirtirken iki aşı arasında ki sürenin uzatılmasının aşı etkinliğine faydası olabileceğini belirtti. Kaynakça olarak sunulan örneklem, Brezilya’da iki farklı grup insana ikinci doz aşının, farklı zaman aralıklarında vurulmasıdır. İkinci dozu daha geç alan örneklem grubunun antikor kapasitesinin, diğer örneklem grubuna göre yüzde %20 daha fazla olduğu tespit edilmiştir.

1Genel Etkinlik Karmaşası


Aşının yaygın bir şekilde uygulanmasının ardından kafalarda çeşitli sorular oluştu ancak bu soruların büyük bir çoğunluğu aşının etkinliği ile alakalıdır. Bilim insanları ne yazık ki bu konuda henüz en fikir değiller. Çin aşının etkinlik değerini %50,38 olarak açıklarken, Türkiye bu oranı %91 olarak açıklamıştır. Endonezya ise %65 oranında bir etkinlik oranı belirtmiştir.

2Türkiye’de 2.Doz Uygulaması


Bilim kurulunun yürüttüğü titiz bir aşılama programına bağlı kalınarak önce sağlıkçılar aşılanmaya başlandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın aşılanması ile başlayan süreçte bir milyona yakın sağlıkçının aşılandığı bilinmektedir. İlk aşıdan bugüne kadar ciddi bir yan etki söz konusu değilken, ikinci doz uygulaması için ilk dozun üzerinden 28 gün geçmesi gerektiği bildirildi.

3Sinovac Aşısının Yan Etkileri Nelerdir?


Dünya Sağlık Örgütünün son derece titiz bir çalışma yönettiği uzun dönem aşı izlenimi ile ilgili geri dönüşler yavaş yavaş gelmeye başladı. Şu zamana kadar ciddi bir yan etki tespit edilmediği kayıtlara geçerken, ülkelerde bireylerin bağışıklık sistemine göre reaksiyon gösterdiği tespit edilmiştir. Ankara’da Fahrettin Koca ile beraber Sinovac aşısını vurulan bilim kurulu üyesi Prof. Dr. Recep Öztürk, kendinden yola çıkarak herhangi bir yan etki olmadığını ancak bazı insanlarda; baş ağrısı, yorgunluk, kas-kemik ağrısı gibi semptomların geliştiğini dile getirdi. Öztürk, bu yan etkiler 24 ila 48 saat arasında kendiliğinden yok olacaktır diye de ekledi.

Yorum Yap