1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Salgın Japonya’da İntiharları Arttırınca, “Yalnızlık Bakanı” Atandı

Salgın Japonya’da İntiharları Arttırınca, “Yalnızlık Bakanı” Atandı

1043798932_0_0_2300_1631_2300x1631_80_0_0_8ba7c863ec0a06a209e50cf4605d6118

Korona virüsü salgını kelimenin tam anlamıyla herkesi çok olumsuz etkiledi. Zaten fiziksel bir rahatsızlık olan bu virüs için alınan tedbirler bir yandan psikolojimizi zorlamaya devam ediyor. Yalnız değiliz, Japonya’ya bir bakalım. Pandemiyle birlikte intiharların artmış. Japonya bu olumsuz durum için şöyle bir yol izledi, “Yalnızlık Bakanı” atadı. Salgın Japonya’da intiharları arttırınca, “yalnızlık bakanı” atandı

1Japonya’da İntihar Vakalarında Belirgin Ve Korkutan Bir Artış Durumu Mevcut


Korona virüsü salgını sebebiyle intiharların arttığı görülen Japonya sınırlarında Başbakan Suga, Bölgesel Bakanı olarak görevini yapan Tetsushi Sakamoto ismini Yalnızlık Bakanı olarak atadı efendim. Dünyada bir seneden fazla süredir hayatımızı alt üst eden, her doğal davranışımıza bir koruma güdüsü getirmek zorunda kaldığımız korona virüsü salgını, içten içe insanları daha yalnız ve stresli hale getirdi. Bu sizce de çok beklenen bir sonuç değil mi? Evde oturmaktan kafayı yemek üzereyiz ve bunu yapmamız sadece kendimiz için değil toplum sağlığı için de çok önemli, bunun da sorumluluğunu taşıyoruz. Ailelerimiz adına korkuyoruz. Kendimiz adına korkuyoruz. Bu bahsettiğimiz ve hatta daha dillendiremediğimiz tüm sonuçların Japonya’da intihar vakalarında artışa sebep olduğu saptandı.

2“İnsanların Arasındaki Bağları Koruyabilmek Amacıyla Faaliyetler Hayata Geçirmeyi Umuyorum”

Artan bu üzücü intihar vakaların önlemlerini almak adına kolları sıvayan Japonya Başbakanı Yoshihide Suga, Bölgesel Kalkınma Bakanı Tetsushi Sakamoto isminin yalnız yaşayan kişilerin problemlerinden sorumlu olacak olması planlanan bakan olarak atadı. Tetsushi Sakamoto, yeni görevine dair yaptığı ilk açıklamasında, “Başbakan Yoshihide Suga, bu konuyu incelemem ve ilgili bakanlıklarla koordine şekilde kapsamlı bir strateji ortaya koymam adına talimatta bulundu. Sosyal yalnızlığı ve tedbirler dolayısıyla hayat prensibi haline gelen izolasyonu önlemek ve insanların arasındaki bağları koruyabilmek amacıyla faaliyetler hayata geçirmeyi umuyorum” ifadelerini paylaştı.

3Önceki Seneye Kıyasla Yüzde 70 Oranında Daha Fazla Kadın İntiharı Vakası


Yoshihide Suga daha evvel de Japonya’nın 2020 yılının Ekim ayı zamanlarında yaklaşık 880 sayıda kadının maalesef intihar etmiş olduğunu ve bunun bir önceki senenin aynı dönemlerine kıyasla yüzde 70 oranında daha fazla olduğunu ifade etmişti

4Kadınların Yaşam Zorluklarına Uzmanlar Dikkat Çekiyor


İntihar konusunda çalışmalar yürütüyor olan uzman isim Michiko Ueda Birçok kadının evli olmadığını söylüyor. Kendi hayatlarını geçindirmek zorunda olduklarını hatırlatıyor ve büyük bir zorluk olan kalıcı işlerinin olmamasına değiniyor. Bunlar yüzünden ciddi anlamda zor durumda olduklarını ve adeta dibe vurduklarını ifade ediyor.

5Cinsiyet Eşitliği Raporu’na Bakacak Olursak, Japonya 153 Ülke Arasından 121’nci Sırada


Şunu da eklemek istiyoruz ki, Dünya Ekonomik Forumu (WEF)’in yayımlamış olduğu 2020 Cinsiyet Eşitliği Raporu’na bakacak olursak, Japonya 153 ülke arasından 121’nci sırada bulunuyor.

Yorum Yap