1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Sel Felaketi Karadeniz’i Vurdu: Can ve Mal Kaybı Artıyor

Sel Felaketi Karadeniz’i Vurdu: Can ve Mal Kaybı Artıyor

0x0-bati-karadenizde-sel-felaketi-baskan-erdogan-sel-bolgesindeki-valiler-ve-kaymakamlarla-gorustu-devlet-seferber-1628773240801

Yangınlar bitti dedik bu kez de sel felaketi vurdu güzel ülkemizi. Doğu Karadeniz’in ardından; Kastamonu, Sinop, Bartın, Karabük ve Samsun’da etkili olan yoğun yağışlar maalesef felakete yol açtı.

1Can Kaybı 27’ye Yükseldi

Doğu Karadeniz’in ardından sağanaklara teslim olan Batı Karadeniz’de yaşanan can kayıpları yürekleri dağlıyor. Şimdiye kadar Kastamonu’da 25, Sinop’ta ise 2 kişi hayatını kaybetti. Bartın’da ise kaybolan 1 kişinin arama çalışmaları hala devam ediyor. Felakete telim olan bölgelerde insanlar helikopter yardımıyla havadan tahliye edilmeye çalışıyor.

2Tatil İçin Gelen İkizler Kayıp

Kastamonu Bozkurt ilçesi selden en çok etkilenen bölgelerden biri oldu. Ezine Çayı kenarındaki Ölçer Apartmanı’nın çökmesi bir anneyi yavrularından ayırdı. Belediyenin anonsu üzerine çayın taşma riskine karşı aracını yüksek bir yere çekmek için çıktığı binaya tekrar giremedi. 12 yaşındaki ikiz kızları ile dede ve babaanneleri yıkılan binanın enkazında kayboldular. Küçük kızları arama çalışmaları devam ederken anne Arzu Yücel’in sözleri yürekleri dağladı. Yücel,  “5’inci katta oturuyorduk. Yaz tatili için geldik buraya. Bize evi boşalttırmadılar. 11.30’da belediyenin arabası geldi, anons ettiler. ‘Çay taşabilir’ dendi. Dışarı çıktım. 12.00’de çay taştı. Akşam 17.30’a kadar dışarıda bekledim. Çocuklarıma el salladım, balkondalardı, bize bakıyordu, el sallıyorduk. ‘Bina yeni, çökmez’ dediler. Telefonla konuştuk, bana balkondan el salladılar; ‘anne biz iyiyiz merak etmeyin, kendinize bakın’ dediler. Her şeyleri gördü gözlerim. Hiçbir şeyler yapamadık biz. Bize ‘arabaları yükseğe çıkarın’ dediler, ‘canlarınızı, evlatlarınızı kurtarın’ demediler. 5 dakika içinde ben onların hepsini alırdım” diyerek gözyaşlarına boğuldu.

 

Yorum Yap