1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Somali’de Türk Firmasına İntihar Saldırısı; İki Türk Vatandaşı Hayatını Kaybetti

Somali’de Türk Firmasına İntihar Saldırısı; İki Türk Vatandaşı Hayatını Kaybetti

kapak

Somali’de yol yapımıyla uğraşan Türk firmasına ait şantiyeye motosikletli bir kişi tarafından intihar saldırısı düzenlendi. Saldırı sırasında beş kişi hayatını kaybederken, bunlardan ikisi Türk vatandaşı olarak kayda geçti. Saldırıda yaralananların sayısı ise 14 kişi iken aralarından 3’ü Türk vatandaşı.

1Şantiyeye İntihar Saldırısı


Güvenlik kaynaklarından alınan bilgilere göre Somali’de, Türk askeri üssüne yaklaşık 15 km mesafedeki yol yapım çalışmasının sürdürüldüğü bir Türk firmasına ait şantiyeye kimliği belirsiz motosikletli bir saldırgan intihar saldırısı düzenledi.

2İkisi Türk Olmak Üzere Beş Kişi Hayatını Kaybetti


Saldırıdan sonra 2’si Türk vatandaşı olmak üzere toplam 5 kişi yaşamını yitirdi. Bu sırada 3 vatandaşımız da yaralandı. Saldırı sonrası yapılan bilgilendirmeye göre Türk askeri üssünde ve personelde olumsuz bir durumun bulunmadığı belirtildi.

Aralarında 3 Türk vatandaşının bulunduğu 14 yaralı ise tedavi edilmek amacıyla Mogadişu Recep Tayyip Erdoğan Hastanesi’ne sevk edildiler.

3Dışişleri Bakanlığından Açıklama


Konuyla ilgili açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı, bomba yüklü araçla bir Türk firmasına yönelik terör saldırısı düzenlendiğini ve saldırı sonucunda aralarında 2 vatandaşımızın da bulunduğu 5 kişinin yaşamını yitirdiği doğrulandı. Konuyla ilgili üzüntüsünü bildiren bakanlık, olayda yaralanan Türk vatandaşlarımızın sağlık durumlarının yakından izlendiğini belirtti.

Somali’nin kalkınmasına yardımcı olan ve Mogadişu-Afgoye yolunun inşaatını üstlenen Türk şirketini ve çalışanlarını hedef alan bu iğrenç saldırıyı şiddetle kınadıklarının altını çizen Dışişleri Bakanlığı, yaralananlara acil şifa diledi. Yapılan açıklamaya dost ve kardeş Somali’nin ve Somali halkının her daim yanında olduğumuzu vurgulayarak, son verildi.

4Sağlık Bakanı Koca Yapılan Saldırıyı Kınadı


Saldırı hakkında son gelişmeleri bizlerle paylaşan Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca, Twitter hesabından saldırıyı kınadı. Yaptığı açıklamada yaralılar hakkında bilgi veren Bakan Koca, yaralı vatandaşlarımızın herhangi bir hayati tehlikesi olmadığını belirtti. “Saldırıyı şiddette kınıyorum” diyerek, açıklamasına son verdi.

5Saldırının Kim Tarafından ve Neden Düzenlendiği Bilinmiyor


Türk firmasının şantiyesine motosikletle girip, intihar saldırısı yapan kişinin kim olduğu ya da böyle bir saldırının neden yapıldığı bilinmiyor. Umuyoruz ki bu tarz bir olay tekrarlanmaz.

Yorum Yap