1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Sonunda Yayında: Kanye West’in Olaylı Albümü ‘Donda’ Şimdi Müzik Platformlarında

Sonunda Yayında: Kanye West’in Olaylı Albümü ‘Donda’ Şimdi Müzik Platformlarında

1616067939660-kan

Kanye West’in huyunu suyunu iyice biliyoruz artık. Yaşadığı psikolojik rahatsızlıklar, kötü giden evliliği ve bir türlü yayınlayamadığı şu son albümü. Geçen yıl ortalarından itibaren ertelenen albüm çıkış tarihi önce 6 Ağustos olarak belirlenmişti ancak Kanye yine Kanyeliğini yaptı ve albümün hazır olmadığını söylemişti. Bugün öğlen saatlerinde West’in menajeri bugün o gündür deyince coşku arttı. Ve sonunda, geçtiğimiz günlerde tanıtımı ilginç bir şekilde gerçekleşen albüm yayınlandı.

1Kaybettiği Annesinin İsmini Verdi

Kanye West, 10. stüdyo albümüne 2007 yılında geçirdiği çoklu estetik ameliyatlar  sonrası oluşan komplikasyonlar sebebiyle hayatını kaybettiği söylenen annesi Donda West’in ismini verdi. Annesinin ölümünden zaman zaman kendi yaşam tarzını sorumlu tutan Kanye son yıllarda Hristiyanlık ve dini değerlerle aşırı derecede ilgileniyordu biliyorsunuz. Annesinin ismini alan bu albümde de dini ögelere fazlaca yer vererek ruhani dönüşümünün yansımasını bırakmış diyebiliriz.

2Bir Garip Tanıtım Gecesi

Kanye, son 2 aydır tamamen vücudunu kaplayan maskeli giysiler giyerek, mahkemeye başvurup ismini ‘Ye’ olarak değiştirme çabasıyla yine gündemdeydi. Ancak öyle bir albüm tanıtım gecesi yaptı ki orada bulunanlar da biz dinleyiciler de ağzımız açık kalakaldık. Öncelikle Kanye kendini sahnede cayır cayır yaktı. Doğduğu evin sahneye taşınmış bir maketinde otururken kendini yakarak kapıdan çıkan Kanye, koruma kıyafeti giymiş olmasına rağmen izleyenler oldukça endişeliydi. Bir diğer şaşırtıcı olay da boşandığı eski eşi Kim Kardashian’ın sahneye gelinlikle çıkmasıydı. Bunlara akıl sır erdiremiyoruz artık, ne diyelim.

3Albüm Hakkında

Deneysel denilebilecek yeni albüm Donda’da tam 27 adet parça yer alıyor. Tabi albüm içindeki bazı parçaların 2. versiyonları da bu sayıya dahil. Prodüktörlüğünü Mike Dean’in yaptığı albümde Jay-z, Travis Scott, The Weeknd, Kid Cudi, Ariana Grande, Chriss Brown, DaBaby gibi isimlerle düet yapılmış olsa da şarkıların bilgi kısmında featuring olarak bu isimlerin hiçbirine yer verilmemiş. Albüm kapağı olarak ise dümdüz siyah bir görsel seçilmiş. Yani dalga mı geçiyorsun bizimle diyeceğiz de olmayacak Yeezy efendi.

4Favori Şarkı ‘Jail’

Şarkıların sözleri genel olarak bir ‘Tanrı’ya şükür’ teması içinde akıp gidiyor. Yoğun şekilde gospel tınıları taşıyan albümde doğrudan kilise korosu da yer alıyor. Bir uyarı verelim açılış şarkısı olan (şarkı demek pek doğru olmadı) Donda Chant, bir kadının sürekli olarak Donda şeklinde seslenmesiyle başlıyor ve bitiyor. Korkmayın cidden bitiyor. Bu ilginç albümde şimdilik en sevilen şarkılar ise şöyle; Jay-zli Jail, Off The Grid, Hurricane ve Praise God.

Yorum Yap