1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Tiyatrodan Uyarlanan Yılmaz Erdoğan Klasiği ‘Sen Hiç Ateş Böceği Gördün Mü?’ Şimdi Netflix’te

Tiyatrodan Uyarlanan Yılmaz Erdoğan Klasiği ‘Sen Hiç Ateş Böceği Gördün Mü?’ Şimdi Netflix’te

sen_hic_ates_bocegi_gordun_mu_9_nisan_da_netflixte_h10587_f78c4

Yılmaz Erdoğan’ın seneler evvel yazdığı Demet Akbağ ile devleşen Sen Hiç Ateş Böceği Gördün Mü? oyunu şimdi yeniden gündemde. Uyarlama versiyonu ile Netflix ekranında gösterime giren oyun, dün izleyici ile buluştu. Demet Akbağ yerine Ecem Erkek’i başrolde gördüğümüz filmi spoiler vermeden inceleyelim.

1Oyun Versiyonu 1 Milyon Kişi Tarafından İzlendi

Yılmaz Erdoğan’ın 1999 yılında askerdeyken yazdığı oyun aynı sene gösterime girip 3 sezon boyunca 1 milyon kişi tarafından izlenmiştir. Sonraları oyunun VCD ve DVD versiyonları da satışa sunulmuş böylece sevilerek izlenen bir Yılmaz Erdoğan klasiği olmuştur. Erdoğan, 2019 yılında verdiği bir röportajda oyunun film versiyonunu hayata geçirmek istediğinin sinyallerini vermişti.

2Gülseren Rolü ile Ecem Erkek

Güldür Güldür programı ile tanıdığımız yeni nesil kadın komedyenlerden Ecem Erkek, daha önce Demet Akbağ’ın oynadığı Gülseren karakterine hayat veriyor. Yılmaz Erdoğan Ecem için “Dünyanın en komik olmayan komiği” demiş filmin dijital galasında. Ecem ise duygularını şöyle anlatmış: “Metni o kadar seviyorum ki sarılasım geliyor. İçinde bulunduğumdan dolayı da büyük gurur duyuyorum. İlk sinema filmim. Bu film, özellikle kız çocuklarına gelsin.”

3İlham Verici Bir Karakter

Demet Akbağ’ın muhteşem oyunculuğu ve Yılmaz Erdoğan’ın samimi, akıcı kalemi ile birleşen ana karakter Gülseren, tüm kadınlara ilham olacak inceliklere sahip bir karakter. Aynı zamanda o bir üstün zekalı. Ancak bazıları için anlaşılması güç olan şakacı Gülseren, okuldan, evliliğe, çalışma hayatına tüm otorite figürleri ile problem yaşayan bir tipleme. Tek istediği ise anlaşılma umuduyla kendi yolunda gitmek. Ve ateş böcekleri ile arkadaşlığının hiç bozulmaması.

4Gelelim Eleştirilere

Daha önce oyunu izleyenler için oldukça vasat kalan film. İlk kez izleyecekler için bambaşka bir tatta gelebilir. Genel olarak sizin için tüm mecraları tarayıp eleştirileri derlediğimizde filmi beğenenlerin dışında eleştiriler en çok başrole gelmiş doğrusu. Yan karakterlerin oyunculuklarını daha başarılı bulanlar hatta Ecem Erkek yerine filmde İzzet Hala rolünde izlediğimiz Merve Dizdar’ı, Gupse Özay’ı yada Büşra Pekin’i başrol olarak izlemek istediğini söyleyenler çoğunlukta. Bir diğer eleştiri de filmde kullanılan başarısız yaşlandırma tekniklerine geliyor.

Bizce daha fazla oyalanmadan gidin haftasonu eğlenceliği olarak izleyin bu filmi. Bakalım siz Ecem Erkek’in oyunculuğunu, filmin genelini nasıl bulacaksınız? Hadi iyi seyirler.

Yorum Yap