1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Tüm Türkiye’nin Merakla Beklediği Haber; Kısıtlamalar Ne Zaman Kalkacak?

Tüm Türkiye’nin Merakla Beklediği Haber; Kısıtlamalar Ne Zaman Kalkacak?

6016ad77c9de3d26c89bd057

Aşılamanın başlaması ile birlikte vaka sayısının düşmesi, sokağa çıkma yasaklarında bir esneklik olur mu? sorusunu akıllara getirdi. Yasakların kısmen veya tamamen kalkışı ile ilgili ortaya atılan bir iddiaya göre 15 Şubat tarihinde birtakım esneklikler dahilinde okullar açılacak. Okulların açılışına ilişkin gelişme ile yasaklar yeniden gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrasında değerlendirmelerde bulundu ve kendisine yöneltilen ‘kısıtlamalar kaldırılacak mı? ‘Sorusu için, vaka sayısının belirlenen seviyeye düşmesiyle birlikte kademeli olarak kaldırılacağını belirtti.

1Kısıtlamalar Ne Zaman Bitecek?


Akıllarda büyük bir soru işareti bırakan ‘kısıtlamalar ne zaman bitecek?’ sorusu, hemen cevaplanması gereken bir sorudur. Yasaklara uyma zorunluluğu olan kitle, resmi bir açıklama duymak üzere kulaklarını kabine toplantısına dikmiştir ancak ne yazık ki, kısıtlamaların net olarak ne zaman kalkacağı belirlenmemiştir. İçişleri ve Cumhurbaşkanlığı’ndan gelecek resmi bir açıklama olmadan kısıtlamalar bitecek demek doğru olmayacaktır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta ki kabine toplantısı değerlendirmesinde ‘kısıtlamaları, vaka seyrine göre kademe kademe kaldıracağız’ demişti.

2Bilim Kurulundan Sevindirici Haber


Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz kısıtlamaların esnetilmesine ilişkin bir açıklamada bulundu. Kısıtlamaların esnetilmesi için en erken Şubat ayından bahseden Yavuz, toplumsal bağışıklık kavramına dikkat çekerek; toplumun %70’i aşılandıktan sonra toplumsal bir bağışıklıktan söz edilebilir dedi. %70’lik oranın aşılanmasının kolay olmadığını ifade etmeye çalışan Yavuz, kısıtlamaların kademeli olarak yıl sonuna kadar sürebileceğini belirtti.

Gündemde olan okulların açılması konusu ile ilgili de görüşüne belirten Yavuz, toplum bağışıklığından bahsedebilmek için en az 6 aylık bir süreye ihtiyaç olduğunu belirtti ve ekledi: ‘Şu an çocukların durumu gerçekten çok kötü. Eğitim yönünden çok eksik kaldılar. Çok sıkıntılı bir durum. Bana kalırsa önceliği okullara vermek gerekiyor. Bunun da Şubat’tan sonrası için olabileceğini düşünüyorum. Bu dönem zaten herkes için kayıp bir dönem oldu.’

Günlük vaka sayısı ve testlerin pozitiflik oranı düşmeye başladıkça kısıtlamalarda çeşitli esneklikler uygulanabileceğini de ekleyen Yavuz, okullar vaktinden önce açılırsa mağduriyet yaşanabileceğini belirtti.

Yorum Yap