1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Tüm Ülke Kar Altında, Hayatı Felç Eden Yağışlar Ne Zaman Duracak?

Tüm Ülke Kar Altında, Hayatı Felç Eden Yağışlar Ne Zaman Duracak?

20150108AW292010_03

Uzun süredir beklenen kar yağışı İstanbul’da kendini gösterdi. Meteoroloji Müdürlüğü hava durumuna dair uyarılarını sürdürüyor. Fırtına ve hava şartlarının getirdiği karın sabaha doğru gece dolaylarında dinmesiyle meteorolojiden son dakika uyarıları yağışın durduğunu düşünenlere geldi.

1Hava Şartlarının Normale Döndüğünü Düşünmeyin!


Trafikte saatlere mal olan, çok sayıda vatandaşımızın yolda kalmasına sebebiyet veren, İstanbul’da dün etkili olmuş güçlü kar yağışı ve fırtına bir süre daha bölgede olacak. Özellikle İstanbul belli bir müddet daha kar yağışı görecek.

2Cumartesiye Dek Devam Edeceği Uyarısı


Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün tahmin haritasınca yorumlara göre İstanbul’da yağışlar devam edecek. Rapora göre Perşembe ve Cuma günlerinde bile sulu kar bekleniyor. Cumartesi günü içinse beklenen parçalı bulutlu bir havanın olması. Soğuk havalar hafta sonuna kadar devam edeceği tahmin ediliyor.

3Kuvvetli Fırtına da Bekleniyor


İstanbul’da sadece kar yağışına göre değil fırtınayı değerlendirerek de günleri planlamakta fayda var. Kamuoyuna duyurulan Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapılmış açıklamaya göre; rüzgârın Marmara Bölgesinde kuzey ve kuzeydoğu tarafından yer yer kuvvetli fırtına düzeyinde esiyor olması bekleniyor (60-80 kilometre/saat). Gece dolaylarında başlayacak olan güçlü fırtınanın Çarşamba günü akşam saatlerine dek devamı tahmin ediliyor.

4Olumsuzluklara Karşı Tedbirli Olunmalı


Meteoroloji Genel Müdürlüğü çok muhtemel meydana gelebilecek ulaşım aksamaları, çatıların uçması, ağaç ve direklerde kontrolsüz devrilmeler gibi hava şartlarından kaynaklanacak olan olumsuzluklara karşı dikkatli olmamızın gerekliliğine işaret etti.

5Peki Ne Zaman Sona Erecek?


AKOM’un açıklamasına göre kar yağışlı havalar, ara ara molalar vererek Çarşamba gününe kadar devam etmesini bekleniyor. Perşembe günü itibariyle hava sıcaklıklarının mevsim normallerine yaklaşması tahmin ediliyor. 17 Şubat 2021 Çarşamba günü öğle saatlerine kadar tedbirli davranmamız gerektiği söyleniyor.

6İzmir de Uyarılıyor


İzmir için gecenin geç saatlerinde başlayacağı beklenen orta kuvvette fırtına ile kar yağışı belirtiliyor. Kentin merkezi ve çevresindeki ilçelerde de kar yağışlarının olabileceği, hava şartlarının getirebileceği olumsuzluklara karşı dikkatli olunması gerektiği kaydedildi. Çeşme yarımadasında kuzey ile kuzeydoğusundan şiddetle kendini göstermeye başlayacak olan rüzgârın zaman zaman fırtınaya dönüşebileceği Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğünce yapılmış olan açıklamada kaydedildi.

7Yağış Uyarısı 7 Şehir İçin Geliyor


Kar yağışına dair Meteoroloji uyarısı gelen şehirler: Sivas, Yozgat, Kırşehir, Aksaray, Nevşehir, Niğde ile Kayseri. 15-30 santimetreye dek kar yağışının etkin olabileceği tahmin ediliyor.

Yorum Yap