1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Türk Futbol Milli Takımını Ne Kadar Tanıyorsunuz? Bu Bilgileri Sizi de Şaşırtacak

Türk Futbol Milli Takımını Ne Kadar Tanıyorsunuz? Bu Bilgileri Sizi de Şaşırtacak

( gogo milli sevinc10.JPG )

Futbolda Milli Takım arası verdiğimiz bu günlerde milli takımımızın aldığı başarılı sonuçlar bizi mutlu ediyor. Futbol her ne kadar ülkemizde en çok takip edilen ve en sevilen spor dalı olsa da küresel olarak futbol takımlarımızın çok da başarılı olduğunu söylemek mümkün değil. Ancak mili takımımızı izlerken ülkece bir bütün olduğumuzu hissetmek her zaman iyi geliyor. Biz de sizinle Milli Takımımız ile ilgili daha önce duymadığını bilgileri paylaşmak istedik.

1Kuruluşu

Türkiye Futbol Federasyonu Yusuf Ziya Önüş başkanlığında 1923 yılında kurulmuştur. Şehzadebaşı’ndaki Letafet Apartmanı salonunda yapılan ilk toplantıda Futbol Hey’et-i Müttehidesi adıyla hayatına başlayan bu teşkilat Türk sporunda pek çok konuda öncü olacaktır.

2FIFA Üyeliği

Franszıca olan Fédération Internationale de Football Association’ın kısatlması olan FIFA başvurusu, kuruluşun ardından vakit kaybetmeden yapılmış ve Türkiye 21 Mayıs 1923 tarihinde FIFA’nın 26. Üyesi olmuştur.

3İlk Maçımız

FIFA üyeliğinin ardından resmi maşlarda yer almaya başlayan milli takımımız, ilk maçını Romanya ile oynamış ve 2-2 berabere kalmıştır. Cumhuriyetin ilanından sadece 3 gün önce oynanan bu maşta Zeki Rıza Sporel milli takımın iki golünü birden atmış ve milli takımın ilk gölünü atan futbolcu olarak tarihe geçmiştir.

4İlk Galibiyet

Milli Takımın ilk galibiyeti 1924 yılında Finlandiya karşısında alınmıştır. Helsinki’de oynanan bu maçta Zeki Rıza Sporel tam 4 gol atmıştır.

5İlk Teknik Direktör

1924 yılındaki Olimpiyat oyunlarına hazırlanması için Milli takımın başına getirilen Billy Hunter, Türk futbolcuları çağdaş metotlarla çalıştıran ilk teknik direktör olmuştur.

6İlk Avrupa Futbol Şampiyonası Finalleri

Tarihi 1923’e dayanan milli takımımızın Avrupa Şampiyonasında başarıya ulaşması 1996 yılını bulmuştur. Fatih Terim’in teknik direktör olduğu bu dönemde milli takım, Avrupa Finallerine kalarak bir ilki başarmıştır.

7Avrupa Futbol Şampiyonasında Çeyrek Final

1996 yılındaki başarının ardından Mustafa Denizli yönetimindeki milli takım 2000 yılında Avrupa Futbol Şampiyonasında çeyrek final oynaması yine önemli başarılar arasındadır.

82002 Dünya Şampiyonası

2002 yılının yaz mevsimi milli takımımız için oldukça önemlidir. Dünya şampiyonasında 3. olan milli takımımız maalesef bu başarıya bir daha ulaşamadı. Brezilya ile yer aldığı gruptan ikinci olarak çıkmayı başaran milli takım Brezilya’nın Dünya Şampiyonu olduğu turnuvada üçüncü olmuş ve Fair Play ödülünü almaya hak kazanmıştır.

Yorum Yap