1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Türk Gemisine Korsan Baskını! Gine Açıklarındaki Türk Gemisine Saldırı!

Türk Gemisine Korsan Baskını! Gine Açıklarındaki Türk Gemisine Saldırı!

maxresdefault (11)

Gine açıklarında M/V Mozart isimli bir Türk gemisine silahlı korsanlar tarafından saldırı düzenlendi. Rehin alınan Türk gemisinde ilk belirlenen bilgilere göre 1 kişi yaşamını yitirirken, 15 kişi ise kaçırıldı. 4. Kaptan Furkan Yaren ile görüşen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, son durum hakkında bilgi aldı. Saldırıyı düzenleyen korsanlardan henüz bir açıklama gelmedi.

1Türk Gemisine Korsan Saldırısı


Nijerya açıklarında bulunan Gine’de Türk gemisine saldırı düzenlendi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, korsan saldırısı ile ilgili olarak NTV’ye açıklama yaptı. Bakan açıklamasında “Biraz önce kaptanla görüştüm gemi Gabon karasularında. Gemi güvenli şekilde limana yanaşmak için bekliyor. Gabon’dan da teknik personel talebinde bulunduk. Gemi yanaşır yanaşmaz gerekli işlemleri yapacağız” sözlerine yer verdi.

21 Kişi Hayatını Kaybetti, 15 Kişi Kaçırıldı


Sürecinden yakından takip edildiğini belirten Bakan Çavuşoğlu, personelin ve kaptanın iyi olduğunu belirtirken, yaşamını yitiren Azerbaycanlı kardeşimiz için başsağlığında bulundu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu da rehin alınan 15 denizcimizin sağ salim vatana ulaştırılmaları için tüm imkanların seferber edileceğini belirtti.

3Librevil Büyükelçisi’nden Açıklama


Türkiye’nin Librevil Büyükelçisi Nilüfer Erdem Kaygısız, Gine açıklarında saldırıya uğrayan Türk gemisinin Gabon’un Port-Gentil Limanı’na 10 mil uzakta olduğunu belirtti. Geminin limana ulaşmasını beklediklerini belirten Kaygısız, “Gemimizin limanın sınırlarında demirlemesini sağlamaya çalışıyoruz. Demirlendiği anda da botlarla gemiye doğru gideceğiz.” dedi.

4Abuja Büyükelçisi Ulueren’den Saldırıya Dair Son Bilgiler


Türkiye’nin Abuja Büyükelçisi Ahmet Melih Ulueren, Türk gemisine yapılan saldırı hakkında  “Dün gece hem Nijerya emniyet makamlarıyla hem de askeri makamlarla temas halindeydik. Maalesef Gine körfezinde bu tip olaylar oluyor. Temmuz 2019’da da benzer bir olay yaşamıştık. O olayda denizcilerimiz sağ salim kurtulmuşlardı. Ümit ediyorum ve eminim ki inşallah bu kez de denizcilerimiz sağ salim kurtulacaklar. Önümüzdeki günlerde de Nijerya makamlarıyla temaslarımızı sürdüreceğiz ve 15 denizcimizin kurtarılması için birlikte çalışma halinde olacağız.” sözlerini ifade etti.

Gece gündüz bu sürecin takipçisi olacağız diyen Büyükelçi Ulueren, vatandaşlarımızın kurtarılması için ‘temaslarımızı sürdüreceğiz’ dedi. Türk denizcilerini kaçıran korsanlardan henüz bir paylaşım gelmedi. 15 kişinin neden rehin alındığı henüz kesin olarak bilinmiyor.

Yorum Yap