1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Ülkece Sinir Hastası Olduk: Türkiye’de Antidepresan Kullanım Oranı Cumhuriyet Tarihinin Rekorunu Yaşıyor

Ülkece Sinir Hastası Olduk: Türkiye’de Antidepresan Kullanım Oranı Cumhuriyet Tarihinin Rekorunu Yaşıyor

antiiiidepresan

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı, ülkemizdeki antidepresan satışlarındaki artış şaşırttı. Açıklanana göre son 3 yılda 61 milyon kişi sinir sistemi ilacı, 12.3 milyon kişi de antidepresan ilaçları aldı. Doktorların söylediğine göre 2017’den bu yana psikiyatri klinikleri hınca hınç dolu. Antidepresan kullanımı ise Cumhuriyet tarihinin en yüksek kullanım oranına ulaşarak rekoru gördü.

1Covid 19 Salgını Arttırdı

Verilere göre, Covid 19 salgınıyla birlikte psikiyatri kliniğine yapılan başvurular bir hayli arttı. Kliniklere başvuran kişi sayısı 5 milyon 100 bini geçti. 2017 yılından itibaren artmaya başlayan psikolojik rahatsızlıklar pandemi sürecindeki belirsizlik, eve kapanma ve sosyal ortamlardan uzaklaşma ile resmen tepe noktayı gördü.

2Her 3 Kişiden Biri Sinir İlacı Kullanıyor

Daha önceki araştırma verilerine göre “En az gülen, en öfkeli ve stresli” ülkeler arasında 5. sırada; “En mutlu” ülkeler arasında ise 105. sıradayız. Bakan Fahrettin Koca’nın açıkladığı veriler de bunu onaylar yönde doğrusu. Resmi olarak, Türkiye’de her 3 kişiden biri psikolojik ilaç kullanıyor.

3Antidepresanlar Zararlı mı?

Reçete ile satılan antidepresan ilaçlar depresyon için en popüler tedavi yöntemi. Fakat bu ilaçlar depresyonu tamamen ortadan kaldırmıyor. Semptomların iyileştirilmesi amacıyla psikiyatrlar tarafından reçete edilen bu ilaçlar ile ilgili tartışılan konulardan biri de intihara sürüklenmeyi arttırma riski. Genellikle güvenilir olan ilaçların değiştirilmesi ya da doz ayarlamasının yanlış yapılması intihar ile ilişkilendirilse de uzman bir doktor kontrolü olduğu müddetçe bu tip durumlar yaşanmıyor.

Yorum Yap