1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Üniversiteye Girişte Puanların Düşürülmesi İyi mi Kötü mü?

Üniversiteye Girişte Puanların Düşürülmesi İyi mi Kötü mü?

3158553_810x458

Üniversite sınav puanlarının açıklanmasının ardından giderek düşen puanlar herkesi şaşırttı. Belki eğitimciler durumun farkındaydı ancak işin içine siyasiler karışınca kararlar farklılaşma yönüne gitti. 2021’de ilk basamak sınavı olan TYT’de 810 bin 712 kişi barajı aşamayınca ikinci sınava giremedi. ÖSYM verilerine göre bu oran tüm sınava girenlerin yalnızca %68’inin başarılı olduğunu gösteriyor. İkinci sınav olan AYT’de de durumlar pek farklı değil; sınavı geçemeyen öğrenci sayısı 570 bin 736. Geriye kalan ve başarılı sayılan öğrenciler de öyle düşük puan almış ki herhangi bir bölüme yerleşmeleri oldukça zor görünüyor.

1Bahçeli Puanı Düşürün Dedi

Milliyetçi Hareket Partisi lideri Devlet Bahçeli gençlerin mesajlarına mı karşılık verdi bilinmez ama “Puanlar düşürülsün” çağrısında bulundu. YÖK hemen devreye girdi ve son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘gençlere müjde’ paylaşımı ile baraj puanlarının düştüğü duyrulmuş oldu.

2Bu Puanlar Kaliteyi Düşürecek

TYT’de 140, AYT ve YDT’de 170 olarak uygulaacak baraj puanlarına göre; örneğin 40 soruda yalnızca 1 matematik sorusu çözen aday matematik alanında bir bölüme yerleşebilecek. Uzmanlara göre son durum ister istemez üniversitelerin temel bilimlerinde öğrenci seviyesini düşürüp kaliteyi de etkileyecek.

3Vakıf üniversiteleri İçin mi Yapıldı?

Baraj puanlarının düşürülmesinin arkasında vakıf üniversitelerinin olduğu düşünülüyor. Adayların puanlarının çok düşük olması sebebiyle bir çok vakıf üniversitesinin kontenjanlarının boş kalacağı böylece ticari anlamda kayıp yaşayacakları bilindiğinden böyle bir uygulamaya gidilmiş olabileceği tartışılıyor; ki mantıksız da değil.

Öyle ya da böyle biz gençlerin yanındayız elbet; ancak her gencin eşit derecede üstün yararının gözetilmesi gerektiğini de savunuyoruz. Bakalım süreç nasıl ilerleyecek? İşsizler ordusuna yeni neferler eklenmemesi dileğiyle…

 

Yorum Yap