1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Uzmanlar Uyardı! Coronaya İyi Geliyor Diye Kendilerini Bal Arılarına Isırtıyorlar!

Uzmanlar Uyardı! Coronaya İyi Geliyor Diye Kendilerini Bal Arılarına Isırtıyorlar!

shutterstock_679184698_result

Koronavirüsten koruduğu iddiası ile neredeyse her gün ortaya bir alternatif tıp yöntemi atılıyor. Bu yöntemlerden biri de bal arısı iğnesi. Bağışıklığı arttırdığına inanılan bal arılarına kendilerini sokturanların sayısı gün geçtikçe artarken, uzmanlar bu yöntemin etkili olduğuna dair bilimsel bir klinik çalışmanın olmadığı uyarısında bulunuyor.

1Covid-19’a Karşı Bal Arısı Yöntemi

Covid-19 virüsüne karşı bağışıklığı güçlendirerek, hastalıktan koruduğunu iddia eden bir grup vatandaş, bal arılarına kendilerini sokturuyorlar. Bal arısının iğnesini ve zehrini kişinin vücuduna bıraktıktan sonra virüse karşı bağışıklığının güçlendiğini öne süren bu kişiler, düzenli aralıklarla şekilde bu yöntemi uyguluyor. Arı Kovanı sahipleri ise özellikle son zamanlarda bu taleplerle gelen kişileri geri çeviremediklerini aktararak, arı sokmasının çok sayıda rahatsızlığa faydalı olduğunu savunuyor.

2Klinik Bir Çalışma Yok


İnönü Üniversitesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi Müdürü ve Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Parlakpınar, konuyla ilgili olarak arı sokmasının koronavirüsüne karşı etkili olduğuna dair bilimsel bir çalışmanın yapılmadığını ve bu uygulamanın kanıtlanmadığını ifade etti.

3Farklı Rahatsızlıklar İçin Kullanıldığı Biliniyor


Aslında apiterapi olarak bilinen bu yöntem, kas iskelet sistemi ağrısının yanı sıra kızarıklık ve hassasiyet gibi semptomların azaltılması için uygulanıyor.  Ancak Prof. Dr. Parlakpınar, bu yöntmele ilgili olarak sertifikalı hekimlerin gözetiminde yapılması gerektiğini ifade etti.

4Covid-19’a İyi Geldiğine Dair Bir Kanıt Yok


Covid-19’a iyi geldiğine dair kanıta dayalı ve tıp verileri ışığında elde edilmiş herhangi bir klinik çalışma sonucu yok. Bununla birlikte konuyla alakalı yapılan çalışmalar söz konusu. Prof. Dr. Parlakpınar konuyla ilgili olarak şu sözlerin altını çiziyor ‘Çalışma sonuçlarının açıklanmış olması lazım. İyi dizayn edilmiş klinik çalışmalara ihtiyaç var.’

5Bal Arısı İğnesi Apiterapide Kullanılıyor


Apiterapinin kimlere ve ne şekilde uygulanacağı, kimlere uygulanmasının sakıncalı olduğu uzman kişiler tarafından çeşitli tetkiklerle belirleniyor. Ayrıca uygulamaların yapılacağı merkezde bulundurulması gereken asgari ilaçların standardı ve ortaya çıkacak acil bir durumda müdahale edilebilecek ortamın ve envanterin oluşturulması gerekiyor. Tedavi ile ilgili olarak önceden yapılacak tüm testler ayrıntılı bir şekilde yönetmelikte belirtiliyor.

Yorum Yap