İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Wuhan’da Salgından Eser Yok! Sıkı Karantinanın Yıldönümünde Çin Normal Hayata Geri Döndü

Wuhan’da Salgından Eser Yok! Sıkı Karantinanın Yıldönümünde Çin Normal Hayata Geri Döndü

hLwR6APArUaNv8Bfhi7v5A

Dünyada Covid-19 virüsünün ortaya çıktığı ilk nokta olan Çin’in Wuhan kentinde ilk karantina bir yıl önce başlamıştı. Wuhan, 76 gün boyunca ülkenin diğer şehirlerinden tecrit edilmiş ve geniş çaplı güvenlik önlemleri alınmıştı. Şimdilerde ise kentte salgından eser yok. Evlerimizde kapana kısıldığımız bu günlerde Wuhanlıları esefle kınıyoruz.

1İlk Virüs Wuhan’da Ortaya Çıktı


Hala tartışma konusu olsa da 2019 yılının ilk ayında Covid-19’un çıkış noktasının Wuhan kenti olduğu düşünülüyor. Gerçi sonradan çıkan haberlerde ilk önce İtalya’da görüldüğüne dair söylentiler çıkmış ama haber kesin olarak doğrulanamamıştı.

Covid-19’un Wuhan’da ortaya çıkmasından sonra ise şehirde hızlı bir şekilde virüse karşı tedbir ve güvenlik önlemleri alınmış ve Wuhan diğer bölgelerden tecrit edilmişti. Virüsün ortaya çıkmasın tam bir sene sonra ise Wuhan’dan yansıyan görüntüler, hepimizi şaşkına çevirdi.

2Wuhan’da Salgından Eser Yok!


11 milyon nüfusa sahip kent, bundan bir yıl önce virüs haberleri ile gözünü açmış ve kısa bir süre sonra şehir karantinaya alınmıştı. Sonrası malum! Covid-19 virüsü dalga dalga ve hızlı bir şekilde tüm dünyayı etkisi altına aldı.

Şimdilerde ise dünyanın birçok kesiminde virüsün mutasyonlu hali ortaya çıkarken ve dünya hala pandemi sürecindeyken, Wuhan’da koronalı günlerden eser yok! Yavaş yavaş sosyal hayatın canlanmaya başladığı şehirde insanlar çoktan virüs öncesi yaşamlarına dönmüşler bile.

376 Gün Boyunca Sıkı Karantina Uygulandı


Covid-19’un ortaya çıkması ve yayılması sonrasında durumu fark eden yetkililer, anında şehrin diğer bölgelerle tüm bağlantısını kesmiş ve tam olarak 76 gün süren sıkı bir karantina sürecine girmişlerdi. Ama maalesef alınan önlemler yetersiz kalmış ve koronavirüs kısa sürede farklı şehirlere sıçramıştı.

Wuhan’da 76 günlük karantina sonrası 8 Nisan’da tecrit tamamen kaldırılmış ve ardından test çalışmaları sürdürülmüştü.

4Wuhan’daki Korku Dolu Günlere Son!


Şehirde yavaş yavaş ama emin adımlarla eski haline getirilen sosyal yaşamla birlikte şimdilerde Covid-19’dan eser yok. Şehirdeki dükkanlar yeniden açılıp, halk normal bir şekilde sokağa çıkarken, eğlence mekanları da birer birer açılmaya başladılar. Ne diyelim darısı bizim başımıza…

Yorum Yap