1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Yeni Eğlencemiz Akciğer Kapasitesi Testi: Nefesinizi Tutun Seviyenizi Bulun

Yeni Eğlencemiz Akciğer Kapasitesi Testi: Nefesinizi Tutun Seviyenizi Bulun

yeni-eglencemiz-akciger-kapasitesi-testi-nefesinizi-tutun-seviyenizi-bulu

Gün geçmiyor ki yeni bir akım ile oyalanmayalım. Son 5-6 saattir Twitter alemi yeni bir deneme ile karşımızda. Bu kez hepimiz akciğer sağlığımızı test etmeye davetliyiz. Sigara içeni-içmeyeni, yüzücüsü, sporcusu, hiç bir fiziksel aktivite ile ilgisi olmayanı bu testi deniyor.

1Zydus Hospital Yayınladı

Bu ilgi çekici testi #Lungs, #LungCapacity ve #Corona hashtagleri ile yayınlayan Twitter hesabı Zydus adında Hint sağlık kuruluşuna ait. Yayınladıkları test videosu, söylediklerine göre akciğer kapasitesini test etmenin hızlı ve kolay yollarından biri. Hastane gruplarının hesabından yayılan şirketin ilaç grubu Hindistan ilaç endüstrisinin devi. Bu paylaşımla yakalanan 7,5 milyonluk görüntüleme bizce şirketin tanınmasına epey katkı sağladı. Gelir mi dersiniz Corona’ya karşı bir Hint aşısı.

2Nasıl Yapılıyor?

Test gerçekten oldukça kolay uygulanıyor. Akciğer kapasitenizi ölçmek için derin bir nefes alıyor ve nefesinizi tutuyorsunuz. Ekranda görünen kırmızı topun bir halka etrafındaki turu devam ederken siz de nefes tutmaya devam ediyorsunuz. Altta ise bir ölçek bulunuyor. Eğer nefesinizi tuttuğunuz aralıkta kırmızı top 0-2 arası tur atarsa akciğerlerinizin kapasitesi pek iyi değil. 2-5 arası tur normal kapasiteyi; 5-10 arası güçlü kapasiteyi 10’dan fazlası ise süper kapasiteyi temsil ediyor.

3Süreyi Arttırmak Mümkün

Nefes testinde akciğer kapasiteniz düşük çıkarsa hiç dert etmeyin; çünkü basit egzersizlerle bu kapasite arttırılabiliyor. Burada önemli olan doğru nefes tekniğini bilmek ve diyafram nefesini kullanmak. Akciğer kapasitesini arttırmak için her gün düzenli olarak 10 tekrar 4-4-8 nefes egzersizi yapabilirsiniz. Yani; Nefes al 4’e kadar say, nefesi tut 4’e kadar say ve nefes ver 8’e kadar say. Bu sistemle burundan alınıp ağızdan verdiğiniz nefes kısa sürede bile akciğer kapasitenizi etkileyecek. Böylece nefes testinde 10’a kadar rahatlıkla geleceksiniz.

 

Yorum Yap