1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Yerli Aşımız TURKOVAC Denendi: İşte Gönüllü Vatandaşın Aşı Sonrası Durumu

Yerli Aşımız TURKOVAC Denendi: İşte Gönüllü Vatandaşın Aşı Sonrası Durumu

turkovac-asisi-kime-vurulacak-yerli-asi-turkovac-ne-zaman-cikacak-turkovac-ucuncu-doz-olarak-mi-vurulacak-h1624368441-cdbf16

Ülkemizde aşılama süreci tam tıkırında ilerlerken hatta yaş sınırı da neredeyse kalkmak üzereyken gözler yerli aşıya döndü. Çünkü dün sağlık bakanı Fahrettin Koca ve cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın yaptığı açıklamalara göre, yerli aşımızın uygulanmaya başlaması için çok az bir süre kaldı. İsmi Turkovac olan yerli ve milli Coronavirüs aşımız yakında geliyor.

1Faz 3 Çalışmaları Canlı Yayında

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerli Kovid-19 aşısının Faz-3 çalışması kapsamında Ankara Şehir Hastanesi’nde gönüllülerle yürütülen aşılama programına çevrim içi katıldı. ( Murat Kula – Anadolu Ajansı )

Dün Erdoğan, canlı yayın bağlantısıyla Faz 3 çalışmalarının ilk doz aşı uygulamasına katıldı ve gönüllülerin aşı denemesi ekranlara geldi. Faz 3 aşıların deneme çalışması tamamlandıktan sonra seri üretime geçilip dağıtımları yapılacak aşının her yaştan vatandaşa uygulanabileceği belirtildi.

2İlk Gönüllü Neler Hissetti?

TURKOVAC’ın Faz 3 deneme aşılamasının ilk dozunun uygulandığı gönüllülerden ilki olan Hüseyin Polat duygularını ve aşı sonrası hissettiklerini açıkladı. Yerli aşının denemesinin yapılmasına katkı sağladığı için oldukça mutlu olduğunu ifade eden Polat, aşı sonrası aşı vurulan kolda hissettiği hafif ağrı dışında herhangi bir yan etki yaşamadığını belirtti.

3TURKOVAC Faz 3 Çalışmaları Devam Edecek

İlk denemelerin yapıldığı TURKOVAC Faz 3 çalışmaları bir süre daha devam edecek. Bu kapsamda toplamda 40 bin 800 gönüllü vatandaşa aşı uygulanacak. Bakan Koca’nın Twitter’da yaptığı açıklamaya göre, TURKOVAC’ın geliştirilme çalışmalarına katkı sağlamak üzere e-Nabız sistemi üzerinden 800 bini aşkın kişi gönüllü olmak için başvuru yaptı.

Yerli aşının seri üretime geçmesiyle, Coronavirusle mücadelede kendi aşısını üreten ilk 10 ülkeden biri olacağız.

Yorum Yap