1. Ana Sayfa
  2. Gündem
  3. Yeşilçam’ın Ustalarından Biri Daha Aramızdan Ayrıldı: Kartal Tibet’e Veda Zamanı

Yeşilçam’ın Ustalarından Biri Daha Aramızdan Ayrıldı: Kartal Tibet’e Veda Zamanı

60de9d7466a97c364db3286f

Dünyadayken en çok ölümle yüzleşilen anlar şüphesiz ekranlardan gördüğümüz, hayatını araştırdığımız ve hayranı olduğumuz ünlülerin aramızdan ayrılışı. İşte o anlardan birini daha yaşıyoruz Kartal Tibet’in ölüm haberiyle. Yeşilçam’ın duayen jönü ve yönetmeni Tibet, 83 yaşında hayata gözlerini yumdu.

1Vefat Haberini Civan Canova Verdi

Sevgili Kartal Tibet’in vefat haberi dün gece, bir diğer sevilen oyuncu Civan Canova’dan geldi. Yaptığı sosyal medya paylaşımı ile kötü haberi duyuran Canova; “Güle güle Kartal ağabeyim, seni çok özleyeceğim”  sözleriyle Yeşilçam aşıklarını yasa boğdu.

2Türk Sinemasına Adını Yazdı

1938 yılında Ankara’da dünyaya gelen Tibet, Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü mezunu eğitimli bir oyuncuydu. “Karaoğlan” filmiyle sinema kariyerine başlayan Kartal Tibet, ardından çizgi kahraman Tarkan’ın sinema serisinde, “Sarmaşık Gülleri”, “Boş Çerçeve”, “Zambaklar Açarken”, “Çalıkuşu” gibi filmlerde yer alarak Türk sinemasının en çok görünen jönlerinden biri oldu. 200 yakın filmin altından başarıyla kalkan Kartal Tibet, 20’den fazlasında Kemal Sunal’ın oynadığı 56 filmi yönetti. Bunlardan birini örnek vermek gerekirse Türk sinemasının kült filmi Tosun Paşa diyebiliriz.

3Hastalığı Yoktu

83 yaşında herhangi bir hastalığı bulunmayan Kartal Tibet’in ölüm nedeni henüz açıklanmasa da bir hastalığa bağlı olarak ölmediği düşünülüyor. 1953 yılında Gündüz Tibet ile evlenen ünlü oyuncunun Kanat ve Kumru isminde iki çocuğu bulunuyor.

 

Yorum Yap