1. Ana Sayfa
  2. Magazin
  3. Sevenleri Yasta! Usta Yönetmen Ali Utku Hayatını Kaybetti!

Sevenleri Yasta! Usta Yönetmen Ali Utku Hayatını Kaybetti!

maxresdefault (12)

Türk sinemasının ‘Masumiyet’, ‘Yazgı’, ‘Melekler Evi’ ve ‘Karşılaşma’ gibi unutulmaz filmlerine imza atan görüntü yönetmeni Ali Utku, 61 yaşında yaşamını yitirdi. Gerçekleştirdiği yapımlar ile hayatı boyunca birçok ödül sahibi olan Utku’nun ölümü sevenlerini yasa boğarken, birçok ünlü isimden başsağlığı paylaşımları geldi. Usta yönetmen gözyaşlarıyla uğurlandı.

1Usta Yönetmen Yaşama Veda Etti


Ali Utku, Türk sinemasının usta yönetmenleri arasında yer alan, projeleri ile birçok ödül sahibi olmuş yakın sinema tarihimizin önemli isimlerinden birisi. Kendisi uzun süredir kanserle mücadele eden 61 yaşındaki görüntü yönetmeni, tedavi gördüğü sırada hayatını kaybetti. Ölüm haberi sevenlerini yasa boğarken, geriye görüntü yönetmenliğini üstlendiği sayısız dizi ve film kaldı.

2Festivalleri Unutulmaz İsmi…


Bir dönem Zeki Demirkubuz’un filmlerinin görüntü yönetmenliğini yapan Ali Utku, ekranların efsanesi haline gelen ve 4 yıl süren ‘Kara Melek’ dizisinin de görüntü yönetmenliğini üstlenmiştir. 1997 senesinde “Masumiyet”, 1998’de “Üçüncü Sayfa” ve 2001’de ise “Yazgı” filmlerinin görüntü yönetmenliğini üstlenen Utku, “Üçüncü Sayfa” filmi ile 36. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü” nün sahibi oldu.

2002 yapımı, Ömer Kavur’un yönettiği  “Karşılaşma” filmi ile; 25. Siyad Türk Sineması Ödülleri, 15. Ankara Film Festivali ve 40. Antalya Altın Portakal Film Festivalleri’nde “En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü” nü kazanan kişi oldu. Bunun dışında yine Ömer Kavur’un yönettiği 2000 yapımı “Melekler Evi” isimle filmiyle 37. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden de ödül kadandı. Ali Utku, son olarak 2019 yılında Olgun Özdemir’in yönettiği “Kızım Gibi Kokuyorsun” filmi ile Milano Film Festivali’nde ‘Yabancı Dildeki Bir Filmde En İyi Görüntü Yönetmeni’ ödülünü kazandı.

3Ali Utku Kimdir?


Eskişehir doğumlu olan usta görüntü yönetmeni Ali Utku, 7 Nisan 1960 tarihinde doğdu. 1971 yapımı “Kartallar” adlı film ile sinemaya ilk adımını attı.  Bu filmde oyunculuk yapan Utku, bu filmdeki oyunculuğundan sonra kamera asistanlığına geçiş yaptı. Asıl adının duyulmasını sağlayan görüntü yönetmenliğine terfi eden Utku’nun, ilk görüntü yönetmenliği yaptığı film, 1977 yapımı “Ateş Parçası” filmidir.

Yorum Yap