1. Ana Sayfa
  2. Magazin
  3. Sıla’ya Hakaretten Ceza Almıştı, Davut Güloğlu’ndan Şaşırtan Talep

Sıla’ya Hakaretten Ceza Almıştı, Davut Güloğlu’ndan Şaşırtan Talep

603a6f1d5542841ca0850b74

Ünlü şarkıcı Sıla Gençoğlu’na dair yaklaşık 4 sene evvel Demokrasi ve Şehitler Mitingi adına söylediği sözler üzerine küfür ettiği gerekçesi ile “hakaret” suçundan ötürü 8 bin 500 TL adli para cezasına çarptırılan Davut Güloğlu söz konusu yargılamanın yenilenmesi isteği ile mahkemeye başvurdu.

1İnfazının Durdurulması Ve Beraat Talebi


Davut Güloğlu isminin avukatı Fırat Söylemez’in aracılığıyla yargılamanın yenilenmesi adına İstanbul 9. Asliye Ceza Mahkemesi’ne başvuru yaptı. Avukat Fırat Söylemez tarafınca sunulmuş olan dilekçede, Davut Güloğlu isminin cezasının infazının durdurulması talebi ve beraatı talebi yer alıyor.

2Yargılamanın Yenilenmesi Talebine Tazminat Davasındaki Gerekçe Sebep Oldu


Ünlü şarkıcı Davut Güloğlu’nun 8 bin 500 TL miktarında adli para cezası aldığı, bu kararın ise 14 Mart 2019 tarihinde kesinleştiği söylenen dilekçede, tarafların arasında İstanbul 2. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından tazminat davası görüldüğü ifade edildi. 26 Kasım 2020 tarihinde Tazminat davasında verilmiş olan kararın gerekçesinde ifade edilen sebeplerle yargılamanın yenilenmesi isteğinde bulunulduğu kaydedildi. Sıla Gençoğlu’na dair yaklaşık 4 sene önce Demokrasi ve Şehitler Mitingi adına söylediği sözler üzerine küfür ettiği gerekçesi ile “hakaret” suçundan kaynaklı 8 bin 500 TL adli para cezasına çarptırılan Davut Güloğlu söz konusu yargılamanın yenilenmesi isteği ile mahkemeye başvurdu.

3İşte Bu İsteğin Detayları


Tazminat davasının bahsedilen gerekçesinde, “Mahkememizde de davalının ifadelerinden 15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ Terör örgütü tarafınca gerçekleştirilmek istenen darbe girişimi sebebiyle milli duyguların üst düzeyde olduğu bir zamanda söylendiği aslında ‘vatanını sevmeyenlere’ yönelik olan bu sözü kullandığı kanaati de oluşmuştur” diye ifade edilen dilekçede şu ifadeler de kullanıldı, “Söz konusu fiilin vatanını sevmeyenler adına sarf edildiği kabul edilmiştir. Bu sebeple mahkemenizce verilen karar doğrultusunda İstanbul 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin kararı yeni delil değerinde olup tarafımızca yargılamanın yenilenmesi yoluna başvurulması zarureti mevcuttur” diye eklendi.

4Mahkeme Kararını Önümüzdeki Günlerde Verecek


Mahkeme, ilerleyen günlerde dilekçeyle alakalı inceleme yaptıktan sonra davanın yeniden görülüp görülmeyeceğine dair karar kılacak. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Yenikapı’da düzenlenmiş olan Demokrasi ve Şehitler mitingine şarkıcı Sıla Gençoğlu katılmamış ve “Darbeye karşıyım ama Yenikapı’daki şova katılmayacağım” diye ifade etmişti. Bundan sonra Davut Güloğlu katılmış olduğu televizyon programında, “S… olsun gitsin” şeklinde söylemişti. Sıla Gençoğlu, bu sözlerin üstüne şikâyetçi olmuştu. Davut Güloğlu hakkında, “Alenen hakaret” gerekçesi ile 2,5 seneye dek hapis cezası isteği ile dava açılmıştı. Ünlü şarkıcı Sıla’ya dair 4 yıl kadar evvel Demokrasi ve Şehitler Mitingi adına söylediği sözler üzerine küfür ettiği gerekçesiyle “hakaret” suçundan dolayı 8 bin 500 TL adli para cezasına çarptırılan Davut Güloğlu söz konusu yargılamanın yenilenmesi talebi ile mahkemeye başvurdu.

5Manevi Tazminat Davası Da Açtı


İstanbul 9. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanmış olan Davut Güloğlu, 2 Mayıs 2017 tarihinde “Alenen hakaret” gerekçesiyle önce 1 sene 2 ay hapis cezasına çarptırılmış, ardından bu ceza 8 bin 500 TL para cezasına çevrilmişti. Davut Güloğlu’nun bu cezası 14 Mart 2019 tarihinde kesin bir hal

Yorum Yap