İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. ABD Borsa Devi Şirket Nasdaq’tan Örnek Olacak Yenilik: Eşitlikse İşte Eşitlik

ABD Borsa Devi Şirket Nasdaq’tan Örnek Olacak Yenilik: Eşitlikse İşte Eşitlik

66316_l

Şirket politikaları her zaman tartışılır ve özgürlükçü, eşitlikçi olmaları beklenir değil mi? İşte bu sorumlulukla Nasdaq isimli ABD şirketi de bir takım düzenlemelere girişmiş. Şirketin yönetim bölümünde yapacağı değişiklikler ile hem kadın erkek eşitsizliği konusunda yol katedeceği hem de farklı etnik kökenlere yönelik eşitsizlikleri gidereceği düşünülüyor.

1Netflix ve Tesla da Etkilenecek

Amerika’nın en büyük ikinci borsası olan Nasdaq kendi çatısı altında olan şirketler için de bu düzenlemeleri yürürlüğe koyacak. Şirketin yönetim bölümlerini kapsayacak bu düzenlemelerden Netflix, Tesla, Apple ve NVDIA gibi şirketler de etkilenecek. Burada amaçlanan ise hem müşteriler hem de şirket çalışanları için daha güvenilir bir ortam tesis edebilmek.

2Şirketlerde 2 Farklı Yönetici Zorunluluğu

Yapılan düzenlemeye göre bundan sonra Nasdaq çatısı altındaki tüm şirketlerde 2 farklı yönetici olmak zorunda. Ve işin eşitsizliğe karşı çıkan tarafı da burda ki; bu yöneticilerden birinin kadın(kendini kadın olarak tanımlayan) diğerinin ise ya LGBTQ+ üyesi yada toplumda dikkate alınmayan herhangi bir başka gruptan olması gerekiyor.

3Çeşitlilik Raporlanacak

ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu’nun da onayladığı Nasdaq planının devreye sokulacak olması bir çok şirket ve çalışanı sevindirse de bu düzenlemelere karşı çıkanların sayısı da bir hayli yüksek. Özellikle kadınlar ve beyaz olmayanların da şirket yönetimlerinde söz sahibi olabilmesinin önünü açacak bu uygulamada denetim şartı da koyulacak. Buna göre Nasdaq çatısı altındaki şirketler yönetimdeki etnik ve demografik çeşitliği dönem dönem raporlar ile sunacak.

 

Yorum Yap