1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Aklım Nerede? Bu Çalışma İle Beyin Dalgaları Aklımızın Nerede Olduğunu Gösterebilecek!

Aklım Nerede? Bu Çalışma İle Beyin Dalgaları Aklımızın Nerede Olduğunu Gösterebilecek!

brain-ver7-scaled-e1606813376910

Beyin herhalde insan bedenindeki en mükemmel, karmaşık ve gizemli yapı olsa gerek. Devamlı bir çalışma halinde olan beyin hakkında hala açıklanmayan çok fazla şey mevcut. Özellikle meditasyon ve yoga yapanların iyi bildiği üzere beynin durağan kalmasını sağlamak son derece zordur. Ve bu durağanlık kısa sürelidir. Peki, Pixies’in ‘where is my mind’ şarkısında da dediği gibi aklımız nerelerde geziyor? Bu konuya Berkeley – California Üniversitesi’nde yürütülen bir çalışma ile cevap verildi.

1Beyin Dalgaları Üzere Araştırma


California Üniversitesi’nin önderliğinde yürütülen bir araştırma kapsamında, dahili düşünce süreçlerimizin akışını takip etmenin yolları ve zihnin bir şeye odaklanmış mı, sabit mi ya da geziyor mu olduğunun işaretini görmenin bir yolu bulundu.

Söz konusu araştırmada insanlar olağan dikkat görevleri yürütürken elektroensefalogram (EEG) adı verilen makine kullanarak beyin faaliyetleri ölçüldü. Ölçüm sonrası araştırmacılar, zihnin halihazırda bir faaliyete odaklanmadığını ve amaçsız bir şekilde gezindiğini (özellikle bir şeye odaklandıktan sonra) ortaya koyan beyin sinyallerini belirlemişler.

2Beyin Sinyalleri Elektrofizyolojik Bir İmza Sunuyor


Yapılan araştırmaya toplamda iki düzineden fazla denek katılmış.  Deneklerin düşünceleri bir konudan diğerine geçiş yaparken, bu kişilerin prefrontal korteks alanındaki alfa beyin dalgalarında özellikle bir artışın gözlemlendiği kaydedilmiş. Sinyaller, serbest ve kendiliğinden ortaya çıkan düşünceler için adeta bir elektrofizyolojik bir imza sunuyor.

Alfa dalgaları, frekansları saniyede 9 ile 14 döngü arasında değişen yavaş beyin ritimlerini oluşturuyor.  Bu sırada, parietal kortekste P3 olarak bilinen, daha zayıf beyin sinyalleri de keşfedilmiş. Bu sinyaller, insanların ellerindeki bir işe odaklarını vermediklerini gösteren sinirsel bir işaret sunuyor.

3Gizemlerle Dolu İnsan Beyni…


Günlük işlerimizi yaparken, eğlenirken, uyurken yani tüm hayatımız boyunca beynimiz orada ve gördüğü her şeyi kaydediyor. Teknolojik olanakların gelişmesine karşın insan beyni, hala hakkında çok az şey bildiğimiz bir organımız. Çoğu sorumuz cevapsız kalırken, nasıl çalıştığı ve tüm bedeni nasıl kontrol ettiği hakkında kısıtlı bilgiye sahibiz. Yaklaşık 1,5 kg ağırlığındaki bu organ, 5 lobdan oluşmakta ve her lobu insan bedeni ve bilinci üzerinde ayrı bir etki gösteriyor. İnsan beyninin nasıl işlediği gerçekten merak uyandıran konuların arasında yerini alıyor.

Yorum Yap