İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Ana Kuzusu Bir Erkekle Flört Ediyorsanız Bunları Mutlaka Bilmelisiniz

Ana Kuzusu Bir Erkekle Flört Ediyorsanız Bunları Mutlaka Bilmelisiniz

ana-kuzusu-bir-erkekle-olmaktan-korkmamaniz-icin-6-sebep-09

Çok sayıda kadın, hele ki evlilik düşünenler, anneleriyle iletişimi iyi olan erkekleri eş seçmeyi bilinçaltında istemiyorlar, bu tip insanları “anneci” ya da “ana kuzusu” olarak tanımlıyorlar. Bu sebeple eş adayı anlamında annesiyle iletişimi kopuk erkekler seçilmeye çalışılıyor. Ama bilinenin aksine anneye fazla bağımlı olmak denli anneden fazla kopuk olmakta evliliklerde sorun sebebi olabiliyor.

1Bağlılık ve Bağımlı Olmak Aynı Şeyler Değil


Halk dilinde ana kuzusu, psikoloji dilinde iserahim dedikleri erkekler, yani annesine “bağımlı” denilebilecek erkekler olarak bilinen bu mevzu, erkeklerin anneleriyle kurdukları ilişkilerinin “sorunlu” olduğu manasını taşır. Bu tür insanlar anneleri ve eşleri arasındaki rolü tam anlamıyla doğru belirleyemiyorlar. Başka bir ifadeyle, annenin oğlunun büyüdüğünü hazmedemeyerek onu sürekli kontrol etmek arzusu ve erkeğin de bu annenin kontrol mekanizması içine adeta hapsolması durumu söz konusu ve sonuç itibari ile, bu iki kişi zamanla birbirine “bağımlı” bir duruma geliyor. Bu erkekler için anneleri her daim ilk sırada oluyor ve başka herhangi bir kadının annesinin yerini alması söz konusu dahi olamıyor. Bunun sebebi her erkeğin gönlünde bir kadına yer oluyor. Buna ek olarak, annelerinin onayı olmaksızın karar vermekte güçlük duyan bu erkeklerle yapılan evlilikler, sık çıkan tartışmalar ve cinsel yaşam sorunları sebebiyle mutsuzluğa, maalesef bazen aldatmalara ve evlilik içi çatışmalara ön ayak oluyor. Gelin-kaynana çatışması dediğimiz durum da daha sık yaşanıyor.

2Erkekler Kadınları Sevmeyi Annelerinden Öğrenir


Erkek çocuklarının yaşamlarındaki ilk kadın ve öğretici kişi anne oluyor. Bu sebeple anne oğul arasındaki ilişki çok farklı ve özel… Erkekler hayatı, özellikle de kadınları sevmeyi aslında annelerinden öğreniyorlar. Diğer bir ifadeyle, anneler aslında erkeklerin gelecekteki ilişkilerinde çok önemli bir rolü oluyor. Bu sebeple annelerin zamanı geldiğinde kıskançlık belirtileri göstermeden oğullarının kendilerinden ayrılmalarına, bağımsız davranışlar göstermelerine müsaade etmeleri ve onları desteklemeleri gerekiyor. Bağımsız ve özerk olmayı başaran erkekler annelerine “bağlı” olurlar evet, fakat “bağımlı” olmuyorlar. Annesiyle iletişim sorunu olan erkek çocuğunun eşiyle de iletişim sorunu yaşanması çok fazla bir olasılık. Aksine, çocukluk dönemlerinde annesiyle dengeli ve sağlıklı ilişkiler kuran, gelecekte anne eş ve oğul üçlüsünün sınırlarını doğru bir biçimde çizebilen, iletişimini doğru tutan bir erkek evliliğinde daha başarılı oldukları gözlemleniyor. Bu sebeple, annesiyle iletişimi sağlıklı görülen bir erkek, çok küçük yaşlardan itibaren kadınları annesinin dünyasından gördüğü dolayısıyla iyi bir arkadaş, baba ve eş olabiliyor.

3Anne İle Bağın Fazlası Da Kopuk Bir Bağ Da Olumlu Yansımaz


Bağlı ya da bağımlı şeklinde nitelendirilen erkekler sanıldığı biçimde aynı karakteristik özellikleri taşımıyorlar. Bu sebeple, sıfatları “bağımlı erkek” ve “bağlı erkek” biçiminde ayırmak daha doğru oluyor. Bunun yanında her insan “çocuk”, “yetişkin” ve “ebeveyn” olmak üzere üç adet ego durumunu içinde taşıyor. Anne ve oğul ilişkisinin, yetişkinlik döneminde, yetişkin yetişkine bir ilişkide olması gerekli. Bunun sebebi çevreyi, ilişkisini ve eşini objektif şekilde değerlendiren, deneyimleri çerçevesinde ihtimalleri hesaplayan ego durumu biçiminde bildiğimiz “yetişkin ego durumu” erkeğin annesine bağlı, “sağduyulu” ve “mantıklı” yanı olarak ifade ediliyor. Erkek yetişkin ego halinde şimdi ve buradaki gerçeği göz önünde bulundurarak ve eldeki verilere dayanarak hareket edebiliyor. Fakat annesiyle iletişimi kopuk olan ya da annesine fazla bağımlı olan erkekler anneleriyle ebeveyn ve çocuk ilişkisini sürdürüyor ve bu tip erkeklerin eş olarak tercihi sorun yaratabiliyor. Eş seçiminde bu farkındalığa hassasiyetle dikkat edilmesi önemli.

Yorum Yap