1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Arkanızdan Mı Konuşuyorlar, Çekemeyen İnsanlarla Baş Etme Sanatı

Arkanızdan Mı Konuşuyorlar, Çekemeyen İnsanlarla Baş Etme Sanatı

1051050_1920x1080

Son zamanlarda söylenenler ve yazılanlar incelendiğinde; erdemden uzak insanların haset ettikleri kişilerin arkasından konuştukları, asılsız şikâyet ve hatta iftiralarla birilerini karalamaya çalıştıklarını gözlemleyebiliyorsunuz. Bu tutum, hakkında konuştukları kişilerin onlardan önde olduğunu gösterir. Bu yazısız bir kuraldır, öz hakimiyetini sağlayamayan insanlar buna baş vururlar. Oysa insan kendine hâkimiyeti yitirdiği oranda özgürlüğünü de yitirir. Kendinden emin ve kendine hâkim insan, kendini kontrol edebilir.

1Hasedi Fark Edin, Arının


Haset ve kinden arınıp, zararsız olma temelli bir insan sağlıklıdır. Düşünceler hırslardan, cömertliğe kaymalıdır. Yalan, iftira, hakaret tarzı olumsuzluklar yapanın hayatına zincirleme olumsuzluklar getirir. İnsan yegane yararlı diye isimlendirilen eylemler yapmalı ve herhangi bir faaliyette bulunurken şikâyet etmekten imtina etmeli. Yapılan faaliyetin başkalarına, çevreye ve insanın kendisine mutlaka bir yararı olmalıdır.

2Konuşmak, Kimi Zaman Tehlikeli Olabilir


“Susmak” durumu aslında olgunca kabullenmektir, kimi zaman acı çekmektir, haklılığını bilerek hırçın fikirleri dinlemektir. Kimi zaman insan konuşmaya tenezzül etmez, çevredekiler suskun sanırlar ve umursamazlar. Kimse bilmez ki, ağzını açsa yüzüne bakacak yüzleri kalmaz! Dilin tehlikesi çoktur arkadaşlar, Dilin tehlikesinden kurtulmaksa sadece susmakla olur. Bunun için tüm öğretiler susmayı övmüş ve takipçilerini susmaya teşvik etmiştir. Bu bakımdan konuşmaya dalmakta, mesnetsiz iftiralar atmakta tehlike vardır, susmakta ise selâmet… Bunun için susmanın fazileti oldukça büyüktür.

3Söz Gümüşse Sükût Altındır


Bzı susmalar anlatılamayacak haklılıktan dolayı olur. Bunu bilin. Konuşmadan fayda alamadığınız yerde susmak lazım gelir. Gereksiz konuşmak tüm samimiyetimizle söylüyoruz israftır, zaman kaybıdır. Bu sebeple unutmayın ki “Söz gümüşse sükût altındır!” demiş büyüklerimiz. Maalesef, günümüzde ağzı olan konuşuyor, dili olan söylüyor, sesi çıkan bağırıyor, kalemi olan yazıyor. Günümüzde sözlerin çoğaldığı, niteliğin ve doğru faaliyetlerin azaldığı ve boş muhabbetlerin arttığı bir dönem yaşıyoruz.

4Toplum Sağlığı İçin Hoşgörü Çok Önemli


Hoşgörü, erdemli ve sağlıklı bir insan davranışıdır; tahammül etme, başkalarını eylem ve fikirlerinde serbest bırakma, katlanma, farklılıklara saygı gösterme, çoğunluğun görüş biçimine aykırı kalan görüşlere anlayış ve sabırla katlanabilme anlamına gelir. Beşerî münasebetlerin mihenk taşı hoşgörü; kendini ifade etme hakkına duyulan saygı, verilen izin, kimi zaman aldırmama ve iyi karşılama manasına da gelir.

5Çevrenizdeki Size Göre Kusurlarıyla Kabul Ederek İletişimde Kalın


Evde, sokakta, trafikte, okulda, hayatın içinde, işyerinde, kısaca insanın olduğu her alanda hoşgörüye koşulsuz ve tartışmasız ihtiyaç duyulur. Sevgi ve hoşgörü olmazsa, çatışma, anlaşmazlık, bencillik, güvensizlik, kavga ve tartışma gibi akla gelebilecek olumsuzluklar yaşanır. Bu sebeple her duyguyu aslında paylaştığımız hayattaki her insanı hatalarıyla kabul etmek gerekir.

Yorum Yap