1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Arşiv Taraması Eski İstanbul’u Hiç Böyle Görmediniz!

Arşiv Taraması Eski İstanbul’u Hiç Böyle Görmediniz!

57

Kimi insanlar hayatlarını İstanbul’da geçirmiştir, kimileri ise bu şehri hiç görmeden daha anlatılardan, resimlerden âşık olur gibi sevmiş İstanbul şehrini. Kimileri yazma ilhamını İstanbul şehrinden alırken, kimileri İstanbul’u özleyerek yazmış dizelerini. Çok şairimizin şiirlerine konu olmuş. Hanlarından tutun boğazı, vapuru, köprüleri ve birçok barındırdığı nadide semtiyle şairlerimizin şiirlerine konu olan, aşkına verile olan İstanbul hakkında eskilere bakmak istemez misiniz?

1Ihlamurdere Menfezi – 1950’ler


Beşiktaş Ihlamurdere Menfezi, bu görselde insanı adeta duygulandırıyor.

21. Dünya Savaşı Yıllarında Abide-i Hürriyet


Diğer ismiyle Hürriyet-i Ebediye Abidesi, 31 Mart Vakası’nda ölenlerin anısına İstanbul’un Şişli ilçesinde 1909-1911 seneleri arasında inşa edilmiş olan anıttır. Ayrıca İstanbul’da Osmanlı döneminde inşa edilmiş olan ilk ulusal anıttır.

3Eski İmaret Camii – Raoult, J.X. Fotoğrafı


Pantepoptes Manastırı Kilisesi de denir. İstanbul’un Zeyrek semtinde Doğu Roma dönemlerinden kalmış dinî yapıdır. İnşasının 1081 ile 1087 yılları arasında olduğu tahmin ediliyor.

4Kızkulesi Ve Salacak – Basile Kargopoulo Fotoğrafı


Bizans Devrinden kalma tek eserdir. Hakkında çeşitli rivayetler anlatılan, çeşitli efsanelere konu olan, İstanbul Boğazı Marmara Denizi’ne yakın bölümde, Salacak açıklarında yer alan ufak adacık üzerinde inşa edilmiş olan yapıdır.

5Heybeliada – Basile Kargopoulo Fotoğrafı


İstanbul sınırlarının güneyindeki Prens Adaları’nı kapsıyor olan Adalar ilçesinde 5 mahallesinden biridir ve de ikinci en büyük adasıdır.

6Edirnekapı – Aşil Samancı Fotoğrafı


İstanbul’un en tanınan semtlerindendir. Eyüpsultan ile Fatih İlçeleri sınırlarındadır. Ayrıca ekleyelim, İstanbul’un sur kapılarından birini oluşturur. Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan’ın arzusuyla Mimar Sinan imzalı Mihrimah Sultan Camii buradadır.

7Arnavutköy / Sébah Ve Joaillier Fotoğrafı

Arnavutköy / Sébah ve Joaillier Fotoğrafı

İstanbul’un Avrupa Yakası’nda olan ilçesidir.

9Bukoleon Sarayı – Aşil Samancı Fotoğrafı – 1900’ler


Latincesiyle, Bucoleon Konstantinopolis’te Bizans sarayı diye de geçer. Marmara Denizi’nin kıyısında, Hipodrom’un güneyinde ve Küçük Ayasofya’nın doğusunda kalır. Eklemek gerekir ki UNESCO’nun Dünya Mirasları listesinde yer almaktadır.

10Üsküdar Çarşısı – 1919


Güzeller güzeli şehir İstanbul’un Asya yakasında bulunup oldukça geniş bir yerleşim bölgesi olan Üsküdar’da ayrıca Boğaziçi Köprüsü’nün hemen altında bulunan gösterişli Beylerbeyi Sarayı da mevcuttur.

11Maltepe Süreyya Plajı – 1950


Şehrimiz İstanbul’un Anadolu Yakası tarafında Marmara Denizi’ne kıyısı olan bir ilçesidir. Komşu olduğu bazı ilçeler: Kadıköy, Kartal, Sancaktepe, Ataşehir.

12Galata Köprüsü Üzerinden Haliç Görünümü – 1900


Haliç, İstanbul’umuzun Avrupa yakasını kaplıyor olan Çatalca Yarımadası’nın güneydoğu tarafında, Boğaziçi girişinde, bir deniz girintisidir. İstanbul ile Beyoğlu platolarını birbirinden ayırır.

13Karaköy – 1900’ler


Harika kafe ve aile işletmeleriyle doludur. Sokak sanatlarıyla bezenmiştir. Osmanlı dönemlerinden kalma binalarında bulunan stüdyoları ve genç moda tasarımcıları butikleri vardır. Eski zamanlarda kuru yük deposu şeklinde hizmet veren İstanbul Modern’de Türk ve yabancı sanatçıların çağdaş sanat eserlerini bulabiliriz.

14Galata Kulesi’nden Tophane Ve Boğaziçi – James Robertson – 1850’li Yıllar

Tophane, İstanbul’umuzun Beyoğlu ilçesinde bulunan, boğaz kıyısında olan bir semtidir. Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul fethinden 2 sene sonra 1455 senesinde Tersane-i Amire ile 1460 Tophane-i Amire’yi kurarak İstanbul’daki ilk sanayi girişimini başlatmıştır.

15Sadabad Camii – Basile Kargopoulo Fotoğrafı

İstanbul sınırlarında, Kâğıthane Deresi’nin kenarında bulunmakta olan camidir. İlk yapılan Kâğıthane camisi III. Ahmed zamanındandır. III. Selim ile I. Mahmud süreçlerinde onarım aldı. Sultan Abdülaziz bu camiyi yıktırdı ve yeniden yaptırdı. Söz konusu caminin duvarları kâgirdendir ve çatısı ahşaptandır. Bir adet minaresi vardır.

Yorum Yap