1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Ayaklı Vizyon Steve Jobs’ın İlhamı Olan 7 Kitap

Ayaklı Vizyon Steve Jobs’ın İlhamı Olan 7 Kitap

ae5shg

Vizyonuyla tüm insanlığın hayatlarına etkisi olan Steve Jobs ismi, 2011 senesinde aramızdan ayrılmıştı. Kendisinin kurucusu olduğu şirket Apple’sa başarılı bir biçimde sektöre yön vermeye devam ediyor. Bir milyardan daha da fazla insanın Apple tercih ettiği tahmin ediliyor. Bu başarının arkasında ne var peki? Steve Jobs’in meslek azmini, ticari anlamda sergilediği zekasını ve elbette ki çalışkanlığını sebep olarak verebiliriz. İlham aldığı kitaplarsa tabii ki bu ciddi yolda büyük bir görev görür.

1King Lear


Steve Jobs, King Lear isimli kitabı okuduğu dönemde lisenin son zamanlarındaydı. O dönemler sık şekilde müzik dinleyerek bilim ve teknoloji ile pek ilgili olmayan, nispeten daha fazla edebi eserler okuduğundan söz etmiştir. King Lear’da içerikte yaşanan trajedi genç Steve Jobs için çok etkileyici imiş. Trajediyi meydana getiren ana mesele eskimiş monarşi, bunun yanında yıkıma giderken yaşanmış mevzulardır.

2Moby Dick


Amerika asıllı yazar Herman Melville isminin epik romanı olan Moby Dick, genç Steve Jobs’i etkileyen kitaplar arasında romanların başında gelir. Steve Jobs’ın en nitelikli biyografisini yazmış olan Walter Isaacson kitaptaki karakter isim Kaptan Ahab ile Steve Jobs kıyaslandığında benzerliğe dikkatleri topluyor. Steve Jobs da kaptan Ahab tarzında kurumlara bağlı kalmadan tecrübe edip öğrenmeye odaklanıyordu.

3The Collected Poems of Dylan Thomas


Genç Steve Jobs dizelerin sevgisini keşfettiği zamanlarda üniversiteye hazırlık dönemindeydi. Galli şair Dylan Thomas ismi de yazdığı şiirler ile Jobs’ın ruhunu derinden etkilemişti. Steve Jobs’in en beğendiği şiir ise “Do Not Go Gentle” isimli şiirdir.

4Autobiography of a Yogi


Jobs’ın birçok defa okuduğu kitap, aslen Hintli yoga eğitmeni olan Paramahansa Yogananda tarafından piyasaya sunulmuştur. Steve Jobs, Hindistan’a yaptığı bir gezisi sırasında köyden köye dolaşmak suretiyle defalarca bu kitabı okuduğunu belirtiyor.

5Zen Mind, Beginner’s Mind


Hindistan sınırlarından döndüğü zamanlarda derin düşünmeye (yani bildiğimiz haliyle meditasyon) ilgisi devam eden Steve Jobs, Kaliforniya sınırlarında Shunyru Suzuki isminin derslerine katıldı ve hocasının kendi yazdığı “Zen Mind, Beginner’s Mind” isimli kitabı onuresmen  bambaşka bir insan haline getirdi. O dönemlerde yakın arkadaşı olan isim Daniel Kottke, Steve Jobs’ın değişimine dair tamamen işine kendini vermiş bir insan halini aldığını söylüyor.

6The Innovator`s Dilemma


Jobs’ın yaşamında başka bir mühim kitap “The Innovatior’s Dilemma” Harvard’da profesörlük yapan Clay Christensen ismi tarafında kaleme alınmıştır. Bu kitap neticesinde Steve Jobs kannibalizmin, şirketin büyümesi adına gerekli bir şey olduğunu anlamıştır. Apple’ın Ipod’u geliştirip piyasaya sürmek suretiyle müzik sektöründe mühim bir konum alması bu yolla gerçekleşmiştir.

7Cutting Through Spiritual Materialism


Budizme merak salıp keşfederken tanıştığı kitaplardan birisi, “Cutting Through Spiritual Materialism” kitabının temelinde benliğin ve egonun aslında sadece bir illüzyon olduğu söylenir. Yazar olan isim Trungpa, ruhsal anlamda kendimizi geliştirmektense yegane var oluşumuza odaklanıp onu serbest bırakmamızı yazar.

Yorum Yap