1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Barış Manço’nun ‘Anahtar’ Şarkısındaki Gizli Şifre Çözüldü

Barış Manço’nun ‘Anahtar’ Şarkısındaki Gizli Şifre Çözüldü

f0faab04ac4bd3969d22744d2a7c9b20

Türkiye’nin çok kıymetli ismi Barış Manço… Türkiye’de rock müziğin öncülerindendir. Bune ek olarak Anadolu Rock türünün kurucularından sayılmaktadır. Bir kültür elçisi diyebileceğimiz herkesçe sevilen isim Barış Manço’nun anahtar şarkısında bizlere bir bilmece sorduğunu biliyor muydunuz? Ve işte, Barış Manço’nun ‘anahtar’ şarkısındaki gizli şifre çözüldü.

1Kendi Yazdığı Bir Bilmeceyi Şarkı Haline Getirdi


80’li senelerde değerli ismimiz Barış Manço kendi yazmış olduğu bir bilmeceyi şarkı haline getirerek dinleyicileriyle paylaşır.

2İşte Bu Bilmecenin Şarkısı, Anahtar


Bu bilmecenin olduğu şarkının ismi Anahtar’dır. Barış Manço, bir konserinde bu şarkıyı performansına ekleyip dinleyicilerine seslendirir ve ardından dinleyicilerinden bu yazdığı bilmecede neyin bahsediliyor olduğunu bulmalarını ister.

3Cevabı Bulabilen Olmadı


Kıymetli isim Barış Manço dinleyicileri ve hayranlarıyla bilmecesini paylaşır fakat aradan 10, 15 gün civarı geçmesine karşın ne yazık ki bilmecenin yanıtını bulabilen çıkmaz.

4Yanıtını Vermek İçin TRT’de Sohbet Programına Çıktı


Bunun ardından Barış Manço TRT’de yayında olan bir sohbet programına katılır. Elinde bir tomar para vardır. Ve beklenen olur, bilmecesinin cevabını nihayet açıklar. Merak edenler yazının devamına efendim.

5Anahtar Şarkısının Şifresi Meğer “Para”ymış!


Barış Manço elinde tuttuğu paraları kameraya doğru uzatarak der ki, “İşte bilmecenin anahtarı buydu”. Yani efendim anlayacağınız Barış Manço’nun anahtar şarkısındaki şifresi aslında cevabı “para”dır ve de şarkıda yer verdiği isimler de o dönemlerin banknotlarının arka taraflarında görselleri bulunan tarihi yer ve kimliklerdir.

6Kimsenin Aklına Gelmemişti


Bu açıklamanın sonrasında TRT program sunucusu, Manço’ya bilmecenin yanıtını kast ederek “Vallahi benim hiç aklıma gelmemişti” ifadesinde bulunur.

7“Vallahi Galiba Bu Tür Şeyler Bir Tek Benim Aklıma Geliyor Bu Ülkede.”


Barış Manço’nun ise sunucuya verdiği yanıt şu şekildedir efendim: “Vallahi galiba bu tür şeyler bir tek benim aklıma geliyor bu ülkede.”

8Şu Banknotlara Bir De Biz Bakalım


100 TL’nin üzerinde Mehmet Akif Ersoy, (1873-1936)

500 TL’nin üzerinde Saat kulesi, (İzmir) (1901-~)

1.000 TL’nin üzerinde Fatih Sultan Mehmet, (1432-1481)

5.000 TL’nin üzerinde Mevlâna, (1207-1273)

10.000 TL’nin üzerinde Mimar Sinan, (1489-1588)

9Eserde Nasıl Geçiyordu Hatırlayalım


Barış Manço, Anahtar adlı şarkısında dinleyicilerine bir bilmece saklamıştır:

beş akif, bir Saat Kulesi,

iki kule, bir Fatih,

beş Fatih, bir Mevlana,

iki Mevlana, bir Sinan…

10Sanırım Artık Çözdünüz


Burada bahsedilen kişiler ve yerler, TL banknotlarının arkasında görselleri bulunanlar. 100’lik banknotların arkasında Mehmet Akif Ersoy’u, 500’lük banknotların arkasında İzmir Saat Kulesi, 1000’lik banknotların arkasında Fatih Sultan Mehmet, 5000’lik banknotların arkasında Mevlana, 10000’lik banknotların arkasında ise Mimar Sinan vardır.

Yorum Yap