1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Başarıya Giden Yolda Neden Hep Aynı Kıyafetler Tercih Ediliyor?

Başarıya Giden Yolda Neden Hep Aynı Kıyafetler Tercih Ediliyor?

kapak

Moda tüm dünya kitlelerini peşinden sürükleyen ve aslında insanların kendi tarzlarını keşfetmelerinin önüne geçen bir algı. İnsanların ne giyeceklerini bu kadar önemsemeleri sonucunda hem zaman hem de enerji açısından bizi oldukça yoran kıyafet seçimleri, zaman zaman oldukça canımızı sıkar. Tüm dolabımız eşyayla doluyken, kendimizi giyecek bir şeyimiz yokmuş gibi hissederiz.

1Kapsül Gardırop


Ancak bazen dünya genelinde büyük bir başarı ve üne sahip kişilerin çoğunlukla aynı renk ve aynı tip kıyafetler giydiğine sizde şahit olmuşsunuzdur. Buna verilebilecek en güzel örnek; Steve Jobs’dur. Pek, ‘kapsül gardırop’ hareketi ile ortaya çıkan bu sadelik hayatlarımıza neler katıyor?

2Zamandan Tasarruf


Dolabınızı kısıtlamanın en güzel yanlarından birisi kesinlikle zamandan tasarruf etmektir. Ne giyeceğinizi bilirseniz, gardırop başında dakikalarca zaman öldürmezsiniz. Bu durum hem hazırlanırken hem de alışveriş yaparken geçerli.

3Daha Az Stres


Kadınlar başta olmak üzere kıyafet seçiminin tam bir işkenceye dönüştüğü anları yaşamayan yoktur. Kıyafet seçimi sonrası aksesuar kullanımından bahsetmiyorum bile. Yaşanan bu stresin ana nedeni kıyafetlerin duruşu, biçimi gibi faktörlerin gidilen yer için uygun olup olmadığı gibi durumlardır. Dolabınızı kısıtlayıp, kendi tarzınızı yansıtacak seçimlerle bu gibi algıları yıkabilirsiniz.

4Kolayca Karar Verebilme


Az kıyafet seçim yapmayı doğal olarak kolaylaştırır. Bu sayede ne zaman kaybeder ne de strese girersiniz. Kolayca karar vererek, kıyafetlerinizi seçebilirsiniz.

5Daha Az Enerji Kaybı


Söz konusu enerji kaybı sadece kıyafet seçimi ile ilgili değil. Aynı anda hem dolabınızın düzenini korumak yeni alışverişler yapmak, sürekli olarak temiz olmalarını sağlamak gibi genel bir enerji kaybına neden oluyor. Enerjinizi daha verimli alanlarda kullanmak istiyorsanız dolabınızdaki kıyafetleri olabildiğince minimize etmelisiniz.

6İkonik Tarz


Az kıyafet kullanımı sonucunda bir süre sonra farkında olmadan duruşunuz ve tarzınız ikonik bir hal almaya başlar. Yazımızın başında söz ettiğimiz Steve Jobs bu konuda verilebilecek en iyi örnek.

7Kolay Ve Uyumlu Görünüm


Az kıyafetinizin olması bu kıyafetler arasında uyum sağlamanızı kolaylaştırır. Böylece derya deniz bir dolapta bulamadığınız uyumu kapsül gardırobunuzda bulabilirsiniz.

8Daha Az Masraf


Basit formül; az kıyafet, az alışveriş ve sonuç olarak da daha az masraf. Kıyafetlere para vermeyi bırakınca siz de ne kadar tasarruf sağlayacağınızı göreceksiniz.

9Kafa Rahatlığı


Ve son olarak paha biçilemez kafa rahatlığı. İnsan oh be dünya varmış diyor. Sevdiğiniz kıyafetlerinizden ayrılmak istemiyorsanız en azından gardırobunuzda ufak bir küçülmeye gidin. Aradaki farkı görünce şaşıracaksınız.

Yorum Yap