1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Başkent Ankara’da Tarihe Doyacaksınız: Gezilmesi Gereken 5 Müze

Başkent Ankara’da Tarihe Doyacaksınız: Gezilmesi Gereken 5 Müze

hitit-aniti

Ankara’yı nasıl bilirsiniz? Kimisi gri şehir der, kimisi deniz yok diye şikayet eder. Fakat seveni de asla vazgeçemez bu şehirden. Şimdilerde bembeyaz olan canımız Ankaramız, gezilecek görülecek yerler yönünden oldukça zengin. Belki sahile gidip çay içemezsiniz ama bu şehirde kültüre sanata doyabilirsiniz.

Bu günlerde çoğu kapalı olsa da Ankara’da tarihin kapılarını aralayan müzelerimizi birlikte tanımaya hazır mısınız? Şimdi hep birlikte Anadolu medeniyetleri ve Türk tarihine ışık tutan, farklı dönemlerden eserlerle bezeli Ankara müzelerine gidelim.

1Ankara Resim ve Heykel Müzesi

Tadilattan sonra geride bıraktığımız yılın son haftasında yeniden açılan müze, tam bir kültür hazinesi… 1927’de kurulan müzede 1939’dan itibaren yapılmaya başlayan ‘Devlet Resim ve Heykel Yarışmaları’nda ödül alan eserlerin yanı sıra satın alınan ya da bağışlanan eserler sergileniyor. 2 bin 780 resim, 226 heykelin bulunduğu müze Türk süsleme sanatları, seramik, özgün baskı, karikatür, fotoğraf ve etnografik ürünleri de içeren toplam 3 bin 629 eseri barındırıyor.

2Cumhuriyet Müzesi

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda 2. Türkiye Büyük Millet Meclisi binası olarak hizmet veren müze; Atatürk ilke ve devrimlerinin doğuşuna ve çok partili sisteme tanıklık edişiyle cumhuriyet gençliğine bir armağan niteliğinde. Cumhuriyetin gelişimine, çağdaş yasaların çıkarılmasına, uluslararası antlaşma ve çok partili sisteme geçiş sürecine tanıklık eden müze binası, 1981 yılından itibaren Cumhuriyet Müzesi olarak hizmet veriyor. İlk üç cumhurbaşkanı dönemini yansıtan olaylar, fotoğraflar, cumhurbaşkanlarının özel eşyalarıyla ve dönemin meclisinde alınan karar ve kanunlar burada sergileniyor. Bu eserler arasında Atatürk’ün 10. Yıl Nutku’nu okuduğu mikrofon da yer alıyor. Türkiye’nin ilk Çocuk Dostu Müzesi olan Cumhuriyet Müzesi’nde çocuklar için özel bir anlatım üslubu tercih edilmiş.

3Etnografya Müzesi

 

1930 yılından beri faaliyet gösteren Etnografya Müzesi’nde, Türk Sanatının Selçuklu Devrinden günümüze kadar devam eden örnekleri sergilenmekte. Sergilenenler arasında; Anadolu’nun çeşitli yörelerinden derlenmiş halk giysileri, süs eşyaları, ayakkabı, takunya örnekleri, Sivas yöresi kadın ve erkek çorapları, çeşitli keseler, oyalar, çevreler, uçkurlar, peşkirler, bohçalar, yatak örtüleri, gelin kıyafetleri, damat tıraş takımları, çeşitli yörelerden halı ve kilimler, Anadolu maden sanatını temsil eden çok çeşitli eserler, Osmanlı Devri yayları, okları, çakmaklı tabancalar, tüfekler kılıç ve yatağanlar, Türk çini porselenleri ve Kütahya porselenleri, tasavvuf ve tarikatla ilgili eşyalar, Türk yazı sanatının güzel örneklerinden levhalar bulunmakta.

4Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Tam olarak Anadolu tarihine ışık tutan bu müzede 2 tarihi bina bulunuyor. Bunlardan biri; Kurşunlu Han diğeri ise Mahmutpaşa Bedesteni. Ankara’nın ilk müzesi olma özelliğini taşıyan bu müzede, üst salonda Paleolitik Çağ, Kalkolitik Çağ, Eski Tunç Çağı, Asur Ticaret Kolonileri Çağı, Eski Hitit ve Hitit İmparatorluk Çağı, Frig Krallığı, Geç Hitit Krallığı, Urartu Krallığı, ve alt salonda ise Çağlar Boyu Ankara ve Klasik Devirler bölümleri yer alıyor.

5Rahmi Koç Müzesi

Ankara’nın ilk sanayi müzesi olan Ankara Rahmi M. Koç Müzesi 2005 yılında ziyarete açılmıştır. Müze binası Osmanlı döneminde, Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan’ın eşi Damat Rüstem Paşa tarafından 1522 yılında yaptırılmıştır. Çengelhan isimli bu tarihi kervansaray, çeşitli dönemlerde tiftik deposu ve tabakhane olarak kullanılmıştır. Müzede, 1850’li yıllardan itibaren sanayide kullanılan araçlar, ilk daktilo, ilk televizyon gibi çeşitli elektronik araçlar; denizcilik, havacılık, karayolu taşımacılığı gibi alanların geçmişine ait objeler sergilenmektedir. Müzedeki eserlerin çoğu Rahmi Koç koleksiyonundan bağışlanmıştır. Çengelhan’ın avlusunda Vehbi Koç’un iş hayatına atıldığı dükkân yer almaktadır.

Yorum Yap