1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Bir Garip Sergi: Ziyaretçilere Sıradışı Deneyimler Yaşatıyor

Bir Garip Sergi: Ziyaretçilere Sıradışı Deneyimler Yaşatıyor

613b8fdf86b2472ae09eda12

Eskidendi öyle resimlere bakıp ‘vay be ne güzel yapmışlar’ denilen sergiler. Şimdilerde kavramsal sanatçıların deneysel sergileri sanatseverleri heyecanlandırıyor. İşte bu deneyim odaklı sergilerden birine gidiyoruz şimdi ve türlü garipliklerle dolu sergiye göz atıyoruz.

1Her Şeye Hazır Olun

Kavramsal sanatçı Ahmet Öğüt’ün Drimarat’ta açılan sergisinde her türlü ilginç deneyimle karşılaşmak mümkün. Baş dönmesi, ıslanma, tökezleme, yönünü kaybetme, çıkışı bulamama gibi sıradışı etkinlikler katılımcıları şaşırtıyor.

2It Can and Has Been

Serginin adı It Can And Has Been ve bu kavramsal sanatçı Ahmet Öğüt’ün 5 yıllık aradan sonra gerçekleşen bireysel sergisi. Sergide bireysel deneyimlereyer verilirken bunların ilham aldığı ve eşlikçisi gerçek hayat hikayeleri de yer alıyor. Ayrıca sık sık yakın tarihte gerçekleşen olaylara göndermeler bulunuyor. Örneğin Suudi Arabistan’ın yapay zeka ürünü Sophie’ye vatandaşlık vermesi gibi.

3Girmeden Onam Alınıyor

45 derece eğimli yerçekimsiz odada ayakta durmaya çalışırken başınıza geleceklerden sanatçı sorumlu değildir, uyaralım. Yaşayacağınız baş dönmesi, tökezleme gibi rahatsızlık veren olayları sergiye girmeden önce onayladığınızı gösterir bir belge imzalamanız şart.

 

 

 

 

Yorum Yap