1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Bir Yabancının Gözünde Türkiye’nin Tuhaf Yanları

Bir Yabancının Gözünde Türkiye’nin Tuhaf Yanları

yabancilarin-gozuyle-turkiye-istanbul-bazen-p-12337761_amp

Memleketin dışına çıkmak… Kültür farklarını iliklerimize kadar hissederiz. Bunu yabancı ülke ziyaretlerinde bulunmuş herkes bizzat yaşamıştır. Ülke dışına çıkmayanlar için bile kolay tahmin edilebilir bir süreçtir. Her kültür kendi içinde çok güzel değerler taşırken, kimi adetler alışkın olmayanlarca çok garip karşılanır. Bu yazımızda bir yabancının Türkiye’de garipseyeceği kimi şeyleri derledik. İyi eğlenceler!

1Yolcuların Arkasından Dökülen Su


Bu bizde çok eskilerden gelen bir gelenektir. Bu gelenekte yolculuğa çıkan kişinin başına bir şey gelmeden gideceği yere varması dilenir.  Bu halk geleneği Bulgaristan ve Sırbistan’da da mevcuttur. Bir iş yapanın arkasından su dökmek şeklinde de türetildiği vardır. Balkan Yarımadası taraflarına ait ülkelerin etnolojisinde, akan su durmadığı, takılmadığı için hareket kolaylığını sembolize eder. “Su gibi git, su gibi gel” cümlesini mutlaka duymuşsunuzdur.

2Çantayı Yere Koymaya İmtina Etmek


Bunu özellikle kadınlarda gözlemliyoruz. Türk halkının temizlik adına verdiği çaba herkesçe bilinir fakat bunun yanında çantanın yere konulmasının paranın bereketini kaçıracağı yönünde bir inanış da vardır. Diğer ülkelerde çantanın nerede durduğunun bir önemi yoktur ve bu çaba onları şaşırtacak şeylerden biridir.

3Ekmeğe Duyulan Özel Saygı


Halkımız ekmeğe çok değer verir. Bırakın yere bırakmayı, çoğumuz yerde ekmek görürsek eğilir alırız. Öpüp başımıza koyarak değerini, kıymetini gösteriyor, yerden yüksekte tutuyoruz. Yabancı uyruklu insanların ekmeğe karşı bu denli hassasiyetleri yoktur ve bu davranışımızı garipserler.

4Limon Kolonyasının Sık Kullanımı


Ev, lokanta, yolculukta yanımızda bulundurmaya çalışıyor ve başımızın üstünde tuttuğumuz misafirlerimize büyükten küçüğe tek tek döküyoruz. Biri fenalaştığında akla ilk gelen çözüm yolu, kurtarıcı oluyor.

5Çaya Olan Düşkünlüğümüz


Türkiye üzerine hazırlanan yazılarda, geri rehberinde dahi bu hususa dikkat çekiliyor. Türkiye 2004 senesinde 205.500 tonluk ay üretimiyle dünyadaki en büyük çay pazarlarından biri olmuştur. Bu sayı dünyanın toplam çay üretiminin %6,4’üne tekabül eder. Buna ek olarak, yine 2004 senesinde Türkiye kişi başına 2,5 kg’lık çay tüketimiyle dünya birincisi olmuştur. Bizi kişi başına 2,1 kg’lık çay tüketimi ile İngiltere izlemiştir.

6Ünlem Olarak “Tüh” Demek


Dünyada herhangi bir şeyi kötü gördüğü veya üzüldüğü için tükürüyormuş gibi yapan başka bir kültür bulunmamaktadır. Maşallah diyerek “tü tü tü” diye ardını getirmemiz de çok garipsenen davranışlardandır.

7Misafirperverliğimiz


Türk halkının misafirperverliği hepimizin adı gibi bildiği bir şeydir. Yemez yedirir, giymez giydiririz. Bizim bu kültürümüz yabancılarca da çok sempatik bulunuyor. Özellikle misafir gelince donatılan sofralarımız farklı kültürler tarafından merak uyandırıyor.

8El Öpmek


Ülkemiz kültüründe kendimizden büyüklerin elinin öpülmesi hürmet belirtisidir. Adetimizdir, gençlerden beklenir hatta el öpülmeyince darılan büyüklerimiz bile olur.

9Yakın Mesafeden Konuşmak


Bu konuda diğer ülkelerden farklıyız. Yabancı kültürden insanlar iletişim kurarlarken bizim kadar dokunmaya ihtiyaç duymadıkları gibi, araya belli bir uzaklık koymayı refleks olarak gerçekleştirirler. Biz onlara kıyasla çok daha yakın mesafeden konuşmayı tercih ediyoruz ve bu da garipseniyor.

10Ayakkabıları Kapı Dışında Çıkarmak


İlk zamanlarda biraz daha farklı gelse de artık yabancı uyruklu insanlar da bu Doğu kültürüne özgü hareketi benimseme eğilimindeler. Hijyenik olan bu hareket temizlik kolaylığı da sağlıyor. Her ne kadar apartman önüne bırakılan ayakkabılar rahatsız edici olabilse de ayakkabıları çıkarıp içeri aldığımız sürece yine gurur duyacağımız bir adetimiz.

Yorum Yap