1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Bu Kadarını Hayal Edemezdiniz: İlginç Tahminlerle Gelecekte Dünya Nasıl Bir Yer Olacak

Bu Kadarını Hayal Edemezdiniz: İlginç Tahminlerle Gelecekte Dünya Nasıl Bir Yer Olacak

fb

Dünya yani biricik gezegenimiz her gün yaşlanıyor, olgunlaşıyor. Olgunlaştıkça da yenilikler hayatımıza giriyor. Bu yazı bir bilim kurgu filminden esinlenmedi fakat akla yatan tahminler ortaya koyan Rus şirketin Earth 2050 isimli internet sitesinden yararlanılarak derlendi. Tıpkı 100 yıl önce, bugünle ilgili tahminler yapıldığı ve garip şekilde çoğu tuttuğu gibi ister misiniz biz de yeni tahminlerle 100 yıl sonrasına göz kırpalım.

Cevabınız evet ise işte yazımız ve gelecekte dünyamızın nasıl bir yer olacağına dair biraz makul biraz uçuk kaçık tahminler.

1Otonom Araçlara Merhaba

Bir dünya haritası üzerinden gelecek tahminlerinin resmen adresini veren bu siteye göre öncelikle Barcelona’da olmak üzere neredeyse tüm dünya metropellerinde otonom araçlar trafiğin tek hâkimi olacak. Bu otonom araçlar, hem birbiri ile hem de altyapı ile etkileşim halinde olarak en uygun rotayı bulacak, o rotayı kullanacak ve trafik sıkışıklığını engelleyecek. Ancak teoriye göre bir fast food markası bu teknolojiyi kötüye kullanacak ve araçlara en uygun rotanın kendi restoranlarının önünden geçtiğini söyleyecek. Böylece restoran önünde oluşacak trafik yoğunluğu, restoranın satışlarını arttıracak. Eh teoriyi fena bulmadık açıkçası. Olur mu derseniz; bizce yüzde 80’nin üzerinde olasılığı var. O fast food zinciri de ya Mc. Donalds ya da Burger King tabi!

2Gazete Yok Kitap Yok

Bu tahmin 2040’ların Manhattan’ınından. Yani kim derdi Carrie Bradshaw’ın sokaklardan esinlenip sayfa sayfa yazı yazdığı gazeteler bir gün o sokaklarda hatırlanmayacak bile. Efendim Rus siber güvenlik şirketi Karpersky diyor zaten biz değil. Tahmine göre;  2040’a kadar gazetelerin tarihe karışacak ve yazılı eğitim son bulup görsel eğitimin hâkim olacak ve bu değişimden sonra kitaplar da tamamen dijital ortamdan okunacak. Aranızda ABD’de yayınevi açmayı düşünen varsa bir kere daha düşünsün.

3Drone’dan Ezan Sesi

Bu seferki tahmin bilin bakalım nerden? Çiğdem Krallığı İzmir’den elbette. Öyle Türkiye hakkında çok tahmin bulamıyorsunuz bu sitede ama nadir de olsa ilginç tahminler var. Bunlardan biri de İzmir’den dünyaya yayılacak olan drone hoparlörler. Her ne kadar tahmine bağlı olarak bu hoparlörler konserlerde kullanılacak dense de bizim aklımıza tek camiden okunup tüm şehre yayılan ezan sesi geldi. Ramazan aylarında her yerden aynı kalitede duyulacak ezan sesi ile iftar açarız belki ne dersiniz?

4Okyanusların Altını Üstüne Getireceğiz

Evde kaldın bulamadın birini diye şikayet eden anneleri olan kızlarımız varsa bu yazıyı okuduktan sonra, onlara sunacak bir bahaneye sahip olacak. Şöyle yapacağız; size her evlilik sorana balayı için 2050’yi bekliyorum şekerim diyeceksiniz. Neden peki, ne saçmalıyor bunlar derseniz olay şu: 2050’de Singapur’da harika semtler olacak. Çünkü bu tahmin sitesine göre, 2050 yılında okyanus yüzeyine inşa edilecek mahalleler sayesinde 10 milyara yaklaşan dünya nüfusunun barınma ihtiyacı karşılanacak. Ancak yine de oldukça konforlu bir yaşam sunacak olan bu okyanus mahalleleri yerine insanlar daha ilginç bir deneyim sunan su altı evlerini tercih edecek. Biz de balayımıza buraları gezmeye gideceğiz. Valla ne diyelim umarım görürüz o günleri. Ama tabi yine de hayırlı kısmetleri kaçırmayız kızlar, ne olur ne olmaz.

Yorum Yap