1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Bu Psikoloji Hileleri İle Karşınızdaki Kişiyi Tanımak Artık Daha Kolay!  

Bu Psikoloji Hileleri İle Karşınızdaki Kişiyi Tanımak Artık Daha Kolay!  

kapak

Bir insanı anlamaya çalışırken, vücut dili sandığınızdan daha fazlasını söyler. Farkında olmadan yapılan bu hareketlerin ne anlama geldiğini bilmek ve başkalarının aklını okuyabilmek için vücut dilini analiz edebilirsiniz. Sizinle paylaştığımız bu psikoloji hileleriyle artık karşınızdaki kişiyi tanımak daha kolay hale gelecek.

1Göz Teması Kurmak

Women having coffee together outdoors

Gözler ruhun aynasıdır diye boşuna söylememişler. Eğer karşınızdaki kişi sizinle göz teması kuruyorsa bu onun açık sözlü bir insan olduğunu gösterir. Göz teması kuran insanlar, duygularını ve düşüncelerini gizleme ihtiyacı duymazlar. Böyle bir kişiyle birlikteyseniz gerçekten şanslısınız demektir.

2Konuşurken Gözlerini Kaçırmak


Eğer karşınızdaki kişi gözlerini devamlı olarak kaçırıyor ya da kapatıyorsa bu kendisini gizliyor anlamına geliyor. Bu o kişinin dış dünyadan korktuğu anlamına gelmez. Sizden ve bulunduğu ortamdan sıkıldığı anlamına gelir. Göz temasından kaçınma bir koruma kalkanı vazifesi görür.

3Gözlüğünün Sapını Kemirmek


Bu tamamen içgüdüsel bir hareket olup, bilinçaltında bir takım korkuların olduğunu gösterir. Ağızda kalem, gözlük benzeri şeyleri kemirmek, kişinin bebekken annesi tarafından emzirildiği güvenli ve korunaklı anları hatırlamasından kaynaklıdır.

4Ağzını Eliyle Kapatmak


Esasında son derece kontrolsüz bir harekettir. Karşınızdaki kişi bariz şekilde eliyle ağzını kapatıyorsa bu o kişinin söylememesi gereken bir şeyi söylemekten kaçınma ve kontrolünü sağlamak için yaptığı bir harekettir. Ancak çoğu kişi bunu yaptığının farkında olmaz.

5Çenesini Ovalamak


Karşınızdaki kişi dalgın bir şekilde çenesini ovalayarak, farklı bir noktaya bakıyorsa bu durum o kişinin kararsız ve düşünceli olduğunu gösterir.

6Avuçlarını Birleştirip Ovalamak


Vücut dili uzmanlarına göre aklımızdan geçenlerle ellerimizin hareketi doğru orantılıdır. Elleri ovuşturmak ve birbirine sürtmek o anda kişinin pozitif duygular içinde olduğunu gösterir. Özellikle gelecekle ilgili hayal kuran kişiler sıklıkla bu hareketi yaparlar.

7Kravatı İle Oynamak


Bir kişinin kravatıyla oynamasının anlamı duruma göre değişim göstermektedir. İlk olarak kravatıyla oynayan bir kişi karşısındaki kişiden hoşlanıyor olabilir. Ancak her zaman bu anlama gelmez. İkinci olarak erkekler kendilerini rahatsız hissettiklerinde bu harekete başvururlar.

8Kollarını Kavuşturmak


Karşınızdaki kişi kollarını kavuşturuyorsa bu kendisini pek rahat hissedemediği anlamına gelir. Çoğunlukla bir savunma pozisyonudur. Karşınızdaki kişinin iletişime kapalı ya da çekingen olduğunu gösterir.

9Geriye Doğru Yaslanmak


Eğer karşınızda oturan kişi geriye doğru yaslanıyorsa, bu o kişinin konuşulan konudan sıkıldığı anlamına gelir. Aynı zamanda bulunduğu ortamdaki insanlar o kişiye huzursuzluk vermeye başlamıştır.

10Öne Doğru Uzanmak


Bu hareket karşınızdaki kişinin iletişim kurmak istediğini ve ilgi duyduğunu gösterir. Böyle bir hareket sergileyen kişi size karşı açık demektir.

11Üstünden Saçlarını Toplamak


Karşınızdaki kişi kıyafetleri üzerinden saçlarını topluyorsa bu o kişinin sizinle aynı fikirde olmadığını ama kendi fikrini söylemeye çekindiğini gösterir. Bu hareket karşınızdaki kişinin size karşı düşüncelerini açıkça söyleyemediğini gösterir.

12Bacaklarını Masaya Uzatmak


Saygısız bir hareket olarak görülen bacakları masaya uzatmak aslında kişinin patronluğunu ortaya koyma biçimidir. Size kimin patron olduğunu göstermek ister.

Yorum Yap