1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Bu Taktik Zihin Okutur! Renklerin Psikolojimizdeki Analizleri

Bu Taktik Zihin Okutur! Renklerin Psikolojimizdeki Analizleri

renklerin-psikolojisi

Renklerin psikolojimize olan etkisini duymamış mıydınız yoksa? İşte renklerin anlamları ve onları sevip tercih edenlerin kişilik analizleri yazımızda.

1Turuncu


Mutluluk verici ve dışa dönük bir renktir. Dikkat çekici, çarpıcı ve dinamik… Kırmızıdan sonraki en sıcak renktir ve gözü kırmızı kadar rahatsız etmez. Turuncu seven insanlar genellikle dışa dönük, neşeli hareketli ve sosyal ilişkileri güçlüdür. Sürekli haklı olma ve üstün olma isteği baskın da gelebilir.

2Gri


Gri gözün en rahat algıladığı renklerden biridir, siyah ve beyazın birsürü değişik oranda karışımıyla elde edilir. Gri seven insanlar çoğunlukla olaylardan uzak durma eğilimdedir. Kuralcı, hareketsiz hatta bazen tutucu yanları ağır basabilir. Aktif ve dışa dönük insanlar griyi bunaltıcı bulur.

3Kahverengi


Sağlam ve güvenilir olmayı temsil eder. Kahverengiyi seven insanların duygusal yönleri ağır basar. Tanıdık ortamlara ihtiyaç görür. Yalnızlık sevmeyip, sakinlik ve sadelik odaklıdırlar.

4Mor


Asaletin temsilidir. Mor seven insanlar çoğunlukla, ruhsal dünyası önde olan kişilerdir. Duyarlılıkları çok olduğu için sanat dallarında başarılı olma olasılığı daha fazladır.

5Beyaz


Masumiyettir, saflık ve temizlik timsalidir. Beyaz rengi insanlar çoğunlukla, temizliği, aydınlığı ve kafa yormayı seven, hayal dünyası çok geniş, uzlaşmacı kişilerdir.

6Siyah


Tartışmalıdır. Siyah seven insanlar çoğunlukla özgüveni yüksek, kararlı ve azimli kimselerdir. Kendi kararlarına karışılmasını sevmezler. Bu özellikleri iş hayatında başarı getirebilir, ama inatçılık ve aşırı hırs gibi sivri özellikleri dengelemeleri lazımdır. Ayrıca, siyah tercih edenlerin ruhsal sorunlarının daha çok olduğu gözlemlenir. Bilhassa çocuklarda inatçılığa ve depresyona sebebiyet verebilir.

7Yeşil


Sinir sistemi üzerinde sakinleştirici etkilidir. Amerikan kültüründe parayı simgeler. Hastanelerde de tercih edilir, hastaların rahatlamasını sağlar. Yeşil sevenlerin kişilik analizinde, kendilerine değer verme olayına çok fazla rastlanır. Doğru olduğunu düşünüyorlarsa ısrar ederler. Otoritesi ve inandırıcılığı da doğuştan gelir ve çevreyi etkilerler. Megalomanlık ve küstahlık da aşırıya kaçanlarında gözlemlenen özelliklerdendir.

8Sarı


Gözleri de beyni de yoran güçlü bir renktir. Dolayısıyla seçilen tonlar oldukça önemlidir. Sarı tercih edenlerin kişilik analizine bakacak olursak, özgür ve bağımsız olmayı sevdikleri görülür. Değişkenlikten hoşlanırlar. Bu anlamda şıpsevdi ya da çapkın sıfatı alabilirler. Dolu dolu yaşamak onların işidir. Çevrelerine de enerji verirler. Bir terslik durumunda adaptasyonları yüksektir. Oldukça iyi seviyede ikna kabiliyeti taşırlar. Entellektüel olma, hırs yöneticilik ve iddia onların temel öğeleridir.

9Mavi


Psikologların hasta görüşmelerinde tercih etmezler. İş görüşmelerine tercih edilir çünkü kararlılığı ve sadakati temsil eder. İş görüşmelerine giden insanların kabulünü bile sağlayabilir. Mavi rengi seven kişilik analizlerinde bu kişilerin hoşgörülü, toleranslı, anlaşma yanlısı olduklarını ve temelde hayatlarında huzuru aradıklarını gözlemleriz. Kendileri ve çevresindekilerle barışıktırlar. Az ile yetinirler, metanet ve sabır gösterirler. Tüm bunlara ek olarak çok fedakardırlar. Aileleri ve arkadaşları adına çok fazla özverili olmaları bazen onların suistimallerine neden olabileceğinden dikkat edilmelidir.

11Kırmızı


Sıcak, kan, ateş, şehvet, samimiyet, aşk, güç, agresiflik ve heyecan gibi kavramları simgeler. Solunum hızına ve kan basıncına etkir. Kırmızı tercih edenlerin kişilik analizlerine bakılacak olursa da, bu kişilerin güç ve iktidara yatkın ve arzulu oldukları görülür. Bu kişiler atılgan, aktif, girişken olup kazanmayı sever. Elde etme duygusunu benimser. Arzuludur durmaz, iştahlıdır ve kesinlikle hırslıdır. Duygularını anlatırken genellikle tepkiseldir. Liderlik ve önderlik özellikleri çevresi tarafından hemen fark edilir.

12Pembe


Narindir, romantiktir, sakinleştiricidir. Araştırmalar pembenin gerçek anlamda kalpleri yumuşattığını gösterir. Genelde kadınlar tarafından sevilen pembenin kişilik analizi, neşeli, duygusal, ürkek, sorumluluk sahibi, biraz da çekingen.

Yorum Yap