1. Ana Sayfa
  2. Popüler Kültür
  3. Cadılar Bayramının Tarihi

Cadılar Bayramının Tarihi

Cadılar Bayramının Tarihi

Cadılar bayramı önceki senelerde daha çok Hollywood filmlerindeki sahnelerden hatırladığımız, özellikle çocukların ve gençlerin korkutucu kostümler giyip şeker topladığı bir kutlamaydı. Ancak son yıllarda ülkemize de hızlı bir giriş yapan Cadılar Bayramı kutlamaları, bu bayramın tarihi ile ilgili daha fazla şeyi merak etmemize neden oldu. Aslında oldukça zengin bir hikayesi olan ve Hristiyanlar açısından da önemli bir yeri olan bu bayramın tarihçesine gelin hep beraber bir kez daha göz atalım.

1Kelimenin Kökeni

Batılı ülkelerde Halloween olarak adlandırılan bu bayram, Azizler Günü arifesi anlamına gelen All Hallow’s Eve’in kısaltılmış halidir. Bizim ülkemizde de zaman zaman Halloween olarak da isimlendirilmektedir.

2Samhain Festivali

Pagan Keltler tarafından kutlanan Samhain Festivali, Cadılar Bayramının kökeni olarak kabul edilir. Yaz sonu anlamına gelen Samhain bu dönemde yaylalardan dönen sürüler için toprak ağaları ve çiftçiler arasındaki sözleşmelerin kutlaması için düzenlenen bir festivaldi.

3Kostümlerin Kökeni

Samhain yani yaz sonu aynı zamanda evliliklerin gerçekleştiği kutsal bir dönemdi. Bu dönemde ölülerin ruhlarının eski evlerini ziyaret ettiklerine de inandıkları için insanlar kendilerini bu ruhlardan korumak için çeşitli yöntemler geliştirmişlerdi. Bunun başında da kötü ruhları uzak tutmak amacıyla ateş yakmak ya da tanınmamak için insanların giydiği maskeler ve kostümler geliyordu.

431 Ekim’in Belirlenmesi

Çok önceki yıllarda 13 Mayıs’ta kutlanan Azizler Günü 1 Kasım’a taşındı. Azizler günü arifesinin de kutsal kabul edilmesi ile 31 Ekim oldukça özel bir gün haline geldi. Hristiyanlığın kabulü ile seküler bayramlar bir araya getirildi ve Cadılar Bayramı da 31 Ekim’de kutlanmaya başladı.

5Günümüzde Cadılar Bayramı

Bir dönem yasaklanmış olsa da bugün kutlanan Cadılar Bayramı 1800’lü yıllardan beri benzer şekillerde gelenekselleşmiştir. Günümüzde bağlamından biraz koparılmış olsa da hala neredeyse tüm dünyada Cadılar Bayramı kutlamaları popüler gündemin bir parçası haline geldi. 1800’lü yıllardan beri kostümlerle ve maskelerle kutlanan bu bayram ile ilgili nedeni tam olarak bilinmeyen gelenek ise şeker toplama konusu. Bunun için çeşitli fikirler ortaya atılmış olsa da tarihte herhangi bir bulguya rastlanamamıştır.

Yorum Yap